Yara izlerinden kurtaran tesirli yöntem!
Sağlık Yazıları

Yara izlerinden kurtaran tesirli yöntem!

Bebekken suratında çıkan yaranın izlerinden 60 yaşında kurtuldu…

Türkiye ’de ilk kez uygulanan ‘Mikro elivasyon ’ yöntemiyle hastayı kurtardıklarını belirten Plastik Cerrah Op. Dr. İbrahim Oskui, böyle bir hastayı yaşama bağlamanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. 

ekran.jpg

Bebekken suratında çıkan yaranın izlerini 60 sene taşıyan Yadigar Karcı, plastik cerrahiyle yine yaşama tutundu. Kendisine bakan gözlerden rahatsız olduğu için insanlardan uzak yaşadığını belirten Karcı, artık cemiyet içine çıkabildiği için mutlu olduğunu ifade etti.
        
İki yaşındayken elinde ve suratında çıkan apselerin 7 yaşına kadar devam ettiğini anlatan Yadigar Karcı, bir çok sağlık kurumunda rehabilitasyon görmüş. En son 7 yaşındayken İstanbul ’da bir sağlık kurumuna getirilen Karcı, “Hekimler, sağlık kurumuna geç kaldığım için iz kaldığını söyledi. O yıl mektebe başladım ve elim suratım böyle kaldı. Bedenim kilo alsa da suratım hep kuru kaldı. Çocuklarım mektebe giderken buluşmalara girmeden yalnızca hocayla görüşür çıkardım. Çocuklarıma bir şey söylemesinler, rencide olmasınlar diye. Şuanda moralim düzgün. En azından cemiyet içine çıkabiliyorum. Gittiğim yerlerde suratıma baktıkları zaman hemen sual soruyorlardı. Onlar çok eksildi. Etrafımdan çok pozitif tepki var. Keşke daha evvel operasyon olsaydım. Acıyarak bakıyorlardı. Kendime olan güvenim arkasıydı. Çocuklarımı mektebe götürürken kapıya vazgeçer dönerdim.” diye konuştu.

Op. Dr. İbrahim Oskui, hastası Yadigar Karcı ile bir sene evvel tanıştıklarını; geldiğinde psikolojisi makûs, yaşamdan bezmiş bir haldeydi.

Geçirdiği hastalıklardan kaynaklanarak bedeninin muhtelif noktalarında özellikle suratında dezenformasyonlar oluşmuştu. Bu güne kadar yaşam ona bir eziyet, Dünya bir cezaevi gibi gelmiş. Topluluklardan kaçmış, uzak durmuş. Mecburi kalıp caddeye çıktığında da ona bakışlardan rahatsız olmuş. Bu yaşına kadar böyle yaşamış ama bundan sonra kaç yıl yaşayacaksam böyle olmak istemiyorum diyerek bana geldi. Zaman zaman kendi psikolojimizi de gevşetmek için dayanak yaparız.” biçiminde konuştu. 

Hastanın parasal vaziyeti olmadığı için operasyonların yanında giderleri de üstlendiklerini ifade eden Oskui, şöyle devam etti: “Binlerce operasyon yaptım ama bu güne kadar gördüğüm en makûsuydu. Neticeden emin değildim. Toplamda 3 işlem yaparak bedenin muhtelif yerlerinden aldığım dokuları suratına naklettim. İlk iki operasyonda az galibiyet sağlayınca üçüncüsünde tekniği değiştirdik. Mikro elivasyon dediğimiz yöntemle, ufak iğne uçlarıyla ten dokusunu tamamen adale dokusundan ayırdık. Bu operasyondan sonra operasyon daha zaferli oldu. Yeni suratıyla daha önceki seneleri unuttu. Artık suratı gülüyor. Zaman zaman konuşurken duygulanıp ağlıyor. Böyle bir hastayı yaşama bağlamak yaptığım operasyonların dışında beni çok mutlu etti.”