Genel Sağlık

Göz etrafıyla alakalı tüm meselelerin yanıtı burada!

.jpg

Yaşımızı ilk ele veren göz etraflarımızdır. Buradaki ince ten alıngan bir bakıma gereksinim dinler. Genetik ve yaşam stilinden kaynaklanan meselelerin bir çözümü kesinlikle var.

32882.jpg

Mimiklerle gelen çizgiler

Göz etrafı çok ince ve yağ bezlerinden fukara bir tendir. Göz etrafı çevresinde çok rakamda adale bulunduğundan dinç buruşukluk denilen mimik buruşuklukları erken yaşta oluşmaya başlar. Göz etrafında buruşukluk dışında görülen öbür sık kozmetik meseleler ise; pigmentasyon başka bir deyişle göz çevresinde morluklar ve ödem başka bir deyişle torbalanmadır.


22640.jpg

Milleteler

Gözaltı halkaları, hem erkeklerde hem de bayanlarda sık görülen ortak bir yakınmadır.

Yeniden de buna neden olabilecek bir hayli etmenden bahsedilmektedir. Bu etkenler arasında genetik nedenler, güneş ışınları, kumpassız uyku, kumpassız beslenme, sigara ve içki tüketimi, alerjiler ve bazı sistemik hastalıklar yer almaktadır.


14016.jpg

Genetik morluklar

Gözaltındaki morluklar bir hayli sebebe bağlı olabilir. Genetik sebeplere bağlı başka bir deyişle kalıtsal olabilir. En sık görülen sebeplerden biri budur. Bireyin altta uyuyan eşlik eden bir sağlık problemi yoksa ve tetikleyici bir etmen bulunamıyorsa, genetik sebeplerden olduğu düşünülebilir.

Peki tüm bu meselelere karşı neler yapmak gerekiyor?

29786.jpg

Evvel hijyen

Göz ve ten sıhhati için dikkat etmemiz gereken belirli kaideler vardır.

Göz çevresine sık sık elle temas etmemek gerekir. Gözü ovalamak, elleri sık devirememek enfeksiyona neden olabilir. Gözde ve göz çevresinde oluşabilecek enfeksiyonlar, gözde akıntı ve sulantıya neden olabilir. Göz ve cilt sıhhati için sık el yıkamak önemlidir.

11480.jpg

Yüksek yastık

Göz etrafındaki ten çok ince olduğu için damarlar cilt altında oldukça besbellidir ve bu nezaretinde morumsu-kahvemsi bir renge neden olabilir. Kan tazyikindeki rastgele bir çoğalış bu rengin daha da koyulaşmasında neden olabilir. Bu nedenle göz altında morluk şikayeti olan şahıslara yüksek bir yastıkla yatmalarını önermekteyiz. Böylece gece süresince oluşabilecek göz çevresindeki kan tazyiki asgari olacaktır ve morluklar gün süresince çok daha az olacaktır. Belirli ilaçlar göz çevresinde bulunan morlukları çoğaldırabilir. Özellikle damar duvarını genişleten ilaçlar göz çevresindeki morlukları çoğaldırabilir.


31516.jpg

Kumpaslı uyku

Kumpassız uyku saatleri olan şahıslarda da yeniden eş problemler ortaya çıkmaktadır.

Uyku kumpası olmayan bireylerde göz çevresinde torbalanma ve morluklar en sık karşılaşılan problemlerdendir.

29842.jpg

Halkaların sebebi alerji mi?

Alerjik bireylerde yeniden nezaretinde mor milleteler sıkça görülür. Bu surattan alerji tanısı olan şahıslar alakalı doktora müracaat etip altta uyuyan hastalıklarıyla alakalı rehabilitasyon olmalıdırlar. Bazen hastalarımızın alerjileri olduğunu, yalnızca göz çevresindeki bazı cilt belirtilerini değerlendirerek kavramaktayız. Bu surattan göz çevresinde ödem, şişlik ve renk farklılığı olduğunda kesinlikle bir cilt uzmanına müracaat etmek gerekmektedir. 
 

31972.jpg

Antioksidan ve çinko

Tüm bunların yanı gizeme unutulmaması gereken bir öbür etmen ise kumpassız beslenmenin göz çevresindeki morlukları çoğaldırabildiğidir.