Varisten korunma yolları!
Sağlık Yazıları

Varisten korunma yolları!

Saatlerce oturmayı ya da ayakta durmayı zorunlu kılan yaşam biçimi varis oluşumuna neden olabiliyor. 40 yaşın üstündeki kadınların hemen hemen yarısında ve erkeklerin dörtte birinde ven (toplardamar) hastalıkları görülüyor. Gençlerin yaklaşık yüzde 15’inde cildin yüzeydeki ince kılcal damarlarında yer yer genişlemeler (telenjektazi) oluşuyor.  Bu yaşam biçimi varise de neden olabiliyor.

Varisten korunmak için alınabilecek önlemlerin başında bol hareket geliyor. Yürüme, yüzme, bisiklet gibi sürekliliği olan hareketler. Aniden durma ve sıçrama gibi hareketlerle birlikte olan sporlar (futbol, basketbol vb.) varis yönünden sakıncalı bulunuyor. Diğer bir önlem ise 1 saatten fazla oturmamak ya da ayakta kalmamak.  Arada bir ayağa kalkarak dolaşmak, bacakları yüksekte tutmanın yararı bulunuyor.

Ayak ve parmak hareketleri

Ayrıca ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, baş parmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak da V hareketi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken, topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10’ar kez tekrarlayın. 

Soğuk duş 

Bir diğer korunma önlemi de soğuk su. Her sabah ve akşam bacaklara ayaklardan başlayıp yukarıya doğru soğuk su duşu uygulanabilir.  Bol giysiler tercih edilmeli, sıkan kemerlerden kaçınılmalıdır. Külütlu çorapların bel kısmının sıkmaması da gerekiyor.

Ayakkabı topuğu 5 cm’i geçmemeli

Ayakkabı topukları ne kadar yüksekse bacak kaslarının kan pompalaması o kadar zayıf oluyor. Ayakabı topuğu 5 cm’den yüksek olmamalı. Değişik yükseklikteki topuklar kan pompalamaya uyarıcı etki yapıyor. Her gün ayakkabınızı değiştirin.