Raşitizm hastalığı nedir belirtileri nelerdir tedavisi için alternatif yöntemler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Raşitizm hastalığı nedir belirtileri nelerdir tedavisi için alternatif yöntemler nelerdir?

Çocukken burnumuzu sıkıp zorla süt içirmeye çalışan ebeveylnerimize bu haberde aslında ne kadar haklı olduklarını ortaya koyuyor. Kemiklerin yumuşamaya başlaması sonucunda vücudun güçsüzlerşmesi sonucu raşitizmi beraberinde getirmektedir. Bir çok hastalıktan meydana gelebilen bu hastalığın temelinde D vitamini eksikliği yer almaktadır. 

RAŞİTİZM HASTALIĞINI NEDENLERİ NELERDİR?

Raşitizim hastalığının temel nedenlerinde biri de D vitamini eksikliğinden meydana gelmektedir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının cildin emilmesi ile şekillenmektedir. Ancak bu vitamini edinmenin bir diğer yolu ise besinlerdir. Kalsiyum, fosforun kana emilimi ile sağlamaktadır. Bu besinlerden kendimizi mahrum bıraktığımız taktirde kemiklerin zayıflaması, güçsüzleşmesine neden olur ve kemiklerin destek mekanizması çöker. Raşitizm hastalığı saydığımız bu nedenler haricinde ırsi de olabilmektedir. Genellikle aktif D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm hastalığına neden olabilmektedir. 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle çocuklarda görünlen bu rahatsızlık, 3 ay ve 2 yaş arasında görülmektedir. Bu dönemde anne sütü aldığı dönemlerde kafa kemiklerinde yumuşama, bıngıldakta genişlik olması ve kaburgaların birleşme yerinde küçük yuvarlak şeklindeki kitleler, göğüs kafesinde çöküklük olması, diş çıkmasında gecikme gibi durumlar raşitizm hastalığını belirtileri arasında yer almaktadır.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Genellikle bu durumda D vitamini takviyesi yapılmaktadır. Sabahları güneş ışınıa çıkarak D vitamini takviyesi alınmalıdır. Güneşteki ultraviyole ışınlarını almak çok önemlidir. Cildi koyu renkte olan bebeklerin sabahları 15-20 dakika kadar güneşte bekletilmeleri önerilmektedir. İyileştirilebilir bir hastalık olmadığı için erken teşhiş oldukça önemlidir.