Genel Sağlık

Varikosel nedir?

..

.jpg

Ergenlik yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan ve zamanla ilerleyen bir toplardamar hastalığı olan varikoselin rehabilitasyon edilmezse ciddi meseleler oluşturabileceğini belirten ürologlar erkekleri varikosel hakkında uyarıyor.

31250.jpg

Varikosel nasıl oluşur?

Varikosel, skrotum ismi verilen yumurtalık torbalarında yumurtalıkların çevresinde oluşan varisli damarlardır. Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Ehemmiyeti kısırlığa sebebiyet vermesinden dolayıdır. Hastaların ağrı olmazsa da testisteki sperm hücrelerini bozacağı için rehabilitasyon olmaları gerekmededir. 20-30 yaş grubunda en fazladır. Hiç bulgu vermeyen varikoseller de vardır.


28479.jpg

Varikosel niçin daha çok sol tarafta olur?

Soldaki toplar damarın boşaldığı yer ana damarla dik açı yapar.Bu sebeple kan bütün olarak boşalmaz.Testisin sol toplar damarı daha uzundur.Soldaki toplar damarın içerisinde kanı ileri pompalayacak kapakçıklar daha az ve noksandır.Soldaki damardaki tazyik daha fazladır.Böylece kanı ileri sevk edemez.


23164.jpg

Varikosel neden ve nasıl ortaya çıkar?/strong>

Varikosel ergenlik yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan ve zaman ile ilerleyen bir toplardamar hastalığıdır.

Toplardamarların içinde bulunan ve ters akımı yasaklayan valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişlemesi neticesinde beceriksiz kalması ile testislerin toplardamar çıkışında tazyik çoğalışı asıllaşır. Artan tazyik neticeyi testis dokusu içindeki kan dolaşımı mikrosirkülasyon bozularak sperm imali etkilenir.


22689.jpg

Hangi meselelere yol açar?/strong>

Varikosel tek başına bir sağlık meseleyi oluşturmaz. Sperm hücrelerini etkileyerek kısırlık nedeni olması ve bazen de ağrıya neden olması sebebi ile rehabilitasyonu gerekir. Ağrı meseleyi olmayan ve kısırlığın mesele oluşturmadığı bireylerde rastgele bir rehabilitasyon yapılmasına gerek yoktur.

2436.jpg

Şikayetleri nelerdir?/strong>

Farklı varikosel bulguları olabilir.Varikosel bulguları olarak bazen kasığa vuran künt ağrıya ve testiste çekilme hissine neden olabilir.

Muayene tanı koymada genellikle yeterlidir. Tetkikte genişlemiş ve kıvrılmış damarlar sezilebilir. Hasta yatırıldığı zaman damarlar boşalmakta ve damar pakeleri kaybolmaktadır. Varikoselli erkeklerin çoğu bulgu vermezler. Genellikle başka bir hastalığa bakılırken kazara gözükür.


31341.jpg

Bulgu veren varikosel de ağrı olabilir.Testiste çekilme hissi de vardır. Özellikle ayakta dururken ve sıcakta damarlar aşikarlaşır ve el ile bir sicim gibi his edilir ve sıkıntılılık verir. İlerlemiş olaylarda testisin kıvamı yumuşamıştır ve büyüklüğü azıcık eksilmiştir. Varikoselin büyüklüğü ve tahribatına göre üç dereceye parçalar. Bu derecelendirme basmakalıp el tetkiki veya ultrasonografi ile yapılır.

29125.jpg
.