Gözler için virüs kalkanı olan gözlük sırçalarını dezenfekte etmeyi unutmayın!
Sağlık Yazıları

Gözler için virüs kalkanı olan gözlük sırçalarını dezenfekte etmeyi unutmayın!

Tüm dünyayı sallayan Koronavirüs salgınında virüslerin ağız ve burun yolu yanı gizeme gözyaşı ve göze temasla da bulaşabildiği öğreniliyor. Virüsten korunmanın en ehemmiyetli yolu izole kalmak ve fertsel pakliğe dikkat etmek… Zorunlu hallerde dışarı çıkıldığında ise uzmanlar tarafından maskenin yanı gizeme gözlük de kullanılması öneriliyor. Gözlük sırçaları, havada asılı kalan virüslerin göze dolaysız girişini kısmen
engellemesi ve göze değmeyi kısıtlaması nedeniyle lüzumlu hale geliyor. Bunun yanı gizeme zorunlu hallerde dışarı çıkılmasından sonra gözlük sırçalarının kesinlikle dezenfekte harekâtından geçirilmesi ve sırçaya yapışması mümkün olan virüslerden temizletilmesi öneriliyor. Peki gözlük sırçayı pakliğinde nelere dikkat edilmeli? Hoya Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayra, izlenmesi gereken ehemmiyetli adımları açıklıyor.

Gözlüğünüzü içkili kozmetik mahsullerinden uzak tutun

Optik sırçanızı kozmetik mahsullerle veya asetonla arınmaya çalışmak sırçanın kaplamasına hasar verecektir. Hoya Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayra, ellerin dezenfekte edilmesi için kullanılan solüsyonların içki içerikleri nedeniyle gözlük sırçalarına ve kaplamasına hasar verebileceğinin
altını çiziyor. Kayra, ‘Gözlük sırçayı pakliği için ılık su ve sabun yeterlidir. Daha belirgin ve içkili akışkanlar sırçanın üzerinde bulunan kaplamanın bozulmasına yol açacaktır.  Gözlük sırçalarınızı sabunla arınarak ılık sudan geçirip yüzeyde kalan su damlacıklarını mikrofiber bezle kurulamanız yeterlidir. ’ diyor.

Mikrofiber arınma bezi edinin

Gözlük sırçayı pakliğinde kağıt havlu, gazete, tişört gibi değişik dokuların kullanılmaması gerekir. Mikrofiber bezler toz ve lekeyi arınmasının yanı gizeme gözlük sırçasının çizilmesinin de önüne geçiyor. Mikrofiber bezlerini optik mağazalarından temin edebilirsiniz.

Kesinlikle gözlük kabı kullanın

Zorunlu haller kapsamında dışarıdayken gözlüğünüzü çıkarmanız gerektiğinde gözlüğünüzü kesinlikle kabına koymalısınız. Gözlüğü asla fazla temas olan ve virüs barındırabilecek bir yere vazgeçmemeli, başın üzerine almamalı, sadece gözlük kabında muhafaza etmelisiniz.

Isı kaynağına yakın veya güneşe vazgeçmeyin

Uzmanlar virüslerden korunmak için elbiselerin veya market poşetlerinin güneşte vazgeçilebileceğini belirtiyor; fakat bu harekât gözlük sırçaları için uygun değil. Gözlük sırçaları güneşte veya rastgele bir ısı kaynağına yakın vazgeçildiğinde hasar görebilir. Bunun yerine gözlük sırçalarınızı sabun ve ılık su ile dezenfekte edip sonrasında mikrofiber bez kullanarak kurulamanız yeterli olacak.