D vitamini eksikliği nelere yol açar?
Sağlık Yazıları

D vitamini eksikliği nelere yol açar?

Diyetisyen Gizem Şeber, D Vitamini eksikliğinin hangi hastalıklara davetiye çıkardığını açıklarken, nasıl güneşlenmeli, hangi yiyecekler de D vitamini var, kimler bu vitamini kullanmalı gibi suallerin de cevaplarını veriyor.

Kan incelemelerinde D vitamini eksikliği tespit etilen kişiler D vitamini yardımı kullanmalıdır. D vitamini bedende birikebildiğinden dolayı doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Cleveland Klinik ’te yapılan bir araştırmanın neticelerine göre günün en geniş öğünü ile alınan D vitamini yardımı bedende daha iyi kullanılmaktadır. Aç karna veya hafif bir öğünle D vitamini yardımı alanlara göre, 2-3 ay sonrasında yapılan kan incelemelerinde sihirk bir öğün ile D vitamini alanların D vitamini oranının %50 daha fazla olduğu tespit etilmiştir. A vitamin, magnezyum ve K vitamini D vitamininin emilimini kolaylaştırır. Bu sebeple beslenmenize magnezyumdan zengin koyu yapraklı sebzeleri ve kuruyemişleri ilave edin. Ispanak, Brüksel lahanası ve kuşkonmaz gibi K vitamini kaynaklarının ve havuç, tatlı patates, bal kabağı, ktümörü kayısı ve somon gibi A vitamini kaynaklarını eklemeyi unutmayın.

Bu hastalıkları olanların D vitamini ile alakalı kumpaslı doktor kontrolüne gitmeleri önerilir.

37511_4.jpg

Alzheimer: 2014 senesinde Journal of Neurology Mecmuası ’nde yayınlanan bir bilimsel araştırmanın neticelerine göre orta veya ciddi derecede D vitamini eksikliği Alzheimer riskini arttırmaktadır. İktidarsızlık: Ciddi D vitamini eksikliği olan erkeklerde iktidarsızlık meselesinin daha sık kollandığına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Şizofreni: Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Mecmuası ’nde yayınlanan 19 bilimsel araştırmanın derlenmesi ile yayınlanmış bir makalede, D vitamini eksikliği olan kişilerin olmayan kişilere göre şizofreniye iki kat daha fazla yatkın oldukları ifade edilmiştir. Kanser: 2010 senesinde yayınlanmış D vitamini Konsensusu ’na göre D vitamini eksikliği bağırsak kanseri başta olmak üzere birçok kanser cinsinin ortaya çıkma riskini arttırmaktadır. D vitamini eksikliğinin meme kanseri ile de ilişkili olduğu düşünülüyor.

Bu sebeple yüksek ağırlıkta olan kişilerin zayıflaması önerilmektedir. D vitamini balıklar, ciğer ve yumurta sarısı gibi gıdalarda daha fazla bulunmakla birlikte değişik gıdalardaki miktarı oldukça düşüktür. Bu sebeple birçok ülkede kahvaltı gevrekleri, süt gibi yiyecekler endüstriyel olarak D vitamininden zenginleştirilmektedir. Yiyeceklerde hudutlu bulunduğundan dolayı D vitamini lüzumunun karşılanması güneş ışınları ile başka bir deyişle güneşlenerek mümkün olmaktadır.

37511_2.jpg

Güneşderi gelen UVB ışınları bedende D vitamini birleşimi sağlar. Fakat güneşderi aynı zamanda alınan UVA ışınları ten kanserine yakalanma riskini çoğaldırır ve UVA ışınları D vitamini birleşimi sağlamaz. Bu sebeple de doğru güneşlenmek ehemmiyetlidir. D vitamini birleşimi için ideal güneşlenme; Saat 11.00-15.00 arasında; Kollar ve/veya bacaklar güneş alacak şekilde; Güneş koruyucu sürmeden, Pencere arkasından değil güneş ışığına direk temas ederek, 10-15 dakika arasında olmalıdır.