Vajinal kuruluk tedavisinde en iyi yollar
Cinsel Sağlık

Vajinal kuruluk tedavisinde en iyi yollar

Vajinal kuruluk birçok kadın için sık görülen bir durumdur. Eğer doğum kontrol hapları kullanıyorsanız, vajinal kuruluğa sahip olma olasılığınız yüzde 25 daha yüksektir. Diğer bir ana neden perimenopoz veya menopozdur.

Yaşa veya doğum kontrol haplarına bakılmaksızın, östrojen ve / veya testosteron (evet, kadınların da testosteron’a ihtiyacı vardır!) azalması gibi nedenlerle de vajinal kuruluk ortaya çıkabilir.

Vajinal kuruluk, vajinal atrofi denilen yaygın ancak az bilinen bir durumun bir belirtisi olabilir. Menopozun genitoüriner sendromu olarak da adlandırılan vajinal atrofi, perimenopozal veya menopozal kadınların yüzde 50’sinde görülür. Buna, doğum kontrol haplarından etkilenen milyonlarca kadını da ekleyin.

Vajinal atrofi, ağrılı cinsel ilişkiye de neden olabilir. (Not: Kadınlar acı veren cinsel ilişki sonuçlarını doğrudan yaşarken, eşleri de etkilenir. Erkekler reddedilmiş, sinirli, suçlu ve durumdan korkmuş hissedebilirler. Bu konuda açıkça ve dürüstçe iletişim kurduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, semptomlarınızın iyileşmesini beklerken bağlantınızın kesilmemesine dikkat edin.)

Vajinal kuruluk ve atrofiyi hafifletmek için ne yapılabilir

İlk durak: Jinekolog

Pek çok kadın gibiyseniz, bu konuda vajinal kuruluk veya vajinal herhangi bir şey hakkında bir doktora (bir jinekolog bile) yaklaşmaktan utanabilirsiniz. Vajinal atrofi zamanla kötüleşebilir, bu nedenle jinekoloğunuzla tedavi hakkında ne kadar erken konuşursanız tedavi o kadar iyi olur.

Jinekologlar vajinal hastalıklara çok aşinalar ve semptomlarınızı hafifletmek için oradalar. O yüzden emin olun, utanılacak hiçbir şey yok.

Vajinal kuruluk tedavisi

Düşük dozda vajinal östrojen veya diğer östrojen kremleri

Bu genellikle vajinal kuruluk için gereken bir ilaçtır. Araştırmalara göre, klinik etkiler mükemmel olabilir, çok az ya da hiç yan etkisi yoktur. Parmağınızı kullanarak uygulayın, östrojen alımı için çok yüksek kremler çektiren aplikatör kullanmayın. Vajinal alanın tümüne uygulayın.

Diyetteki fitoöstrojenler

Çalışmalar, fitoöstrojenlerin (yiyeceklerde veya bitkilerde bulunan düşük dozlu östrojenler) vajinal kuruluğu iyileştirebileceğini göstermiştir. Fitoöstrojenler bakımından zengin yiyecekler arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, soya fasulyesi, soya sütü, tofu ve miso bulunur.

Hormon içermeyen vajinal nemlendiriciler

Hormonal tedavileri kullanma konusunda endişe edenler için, hormon içermeyen seçenekler arasında, vajinal nemlendiriciler bulunur. Tam etki için bu ürünleri düzenli olarak kullanın. Ancak sadece semptomları kısa süreli olarak hafiflettiğini unutmayın. Denemek için alternatif bir madde arıyorsanız, içeriğinde fitoöstrojenik bitki olan bir nemlendirici deneyin.

Vajinal kuruluk için dört takviye besin

E vitamini: Bu takviyenin vajinal duvara kan beslemesini arttırdığı ve menopoz semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Günde 50–400 IU doz tavsiye edilir. Ve vazgeçmeyin, etkilerini hissetmeniz bir ay sürebilir.
Maka tozu (Maca): Bu diyet ilavesinin menopozal kadınlarda östradiol seviyelerini arttırdığı ve vajinal kuruluğa, depresyon, hafıza ve konsantrasyona yardımcı olduğu gösterilmiştir. Önerilen doz günde 2.000 mg’dır ve toz halindedir. Smoothie, yoğurt veya pudinglere serpin.
D vitamini: Bu takviye, vajinal atrofi ile ilişkili vajinal pH ve kuruluğu azaltır.
Probiyotikler: Araştırmacılar vajinal bakteriyel floranın bir kadının üreme aşamasına göre değiştiğini bulmuşlardır. Bu nedenle, kişiselleştirilmiş probiyotikler vajinal atrofi ile mücadelede yardımcı olabilir.

özel içeriğidir.