Türkiyede kalp operasyonunda bir ilk
Kalp - Damar Hastalıkları

Türkiyede kalp operasyonunda bir ilk

Ege Üniversitesi EÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında, vaziyeti ağırlaşan kalp hastasının göğsüne suni kalp takıldı.

Edinilen bilgiye göre, Manisa nın Soma ilçesinde yaşayan Ahmet Yirmibaş 47, kalp yetmezliği rehabilitasyonu gördüğü EÜ Tıp Fakültesi Sağlık Kurumunda vaziyetinin ağırlaşması üzerine operasyona alındı.

EÜ Kalp Nakli Takımı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran başkanlığında asıllaştırılan harekâtta, sağlık vaziyeti beden dışında kullanılan ve kalbin kan pompalama işlevini yerine getiren destek aygıtı için uygun olmayan Yirmibaş ın, göğüs kafesine suni kalp yerleştirildi.

Operasyona Özbaran ın yanı gizeme Almanya dan bir uzman ile Doç. Dr. Tahir Yağdı, Doç. Dr. Çağatay Engin katıldı.

Prof. Dr. Özbaran, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Yirmibaş ın operasyon evveli sağlık vaziyetinin makûs olduğunu, yaşamda kalması için harekâtı asıllaştırdıklarını söyledi.

CardioWest Total Suni Kalp Sistemi ismi verilen yöntemin daha önceki modelinin 1980 li senelerde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir hastaya uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Özbaran, Hastanın vaziyetinin kritik olması sebebiyle seçim ettiğimiz bu yöntem Türkiye de ilk kere uygulandı. Sistemin oldukça kompleks bir yapısı var dedi.

Yoğun bakım servisinde bulunan Yirmibaş ın sağlık vaziyetinin bugün itibariyle iyi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özbaran, hastanın sıhhatine ait kesin bilginin önümüzdeki hafta içinde verilebileceğini söyledi.