Ramazan ’da Bitki Çayı İçin
Mide ve Bağırsaklar

Ramazan ’da Bitki Çayı İçin

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, Ramazan aylarında yaşanan sindirim meselelerine karşı bitki çayı nasihatinde bulundu.

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, Ramazan ayında bitki çayı içilmesini öneri ediyor. Sezik, Ramazan’da bütün gün boş olan midede genellikle iftardan sonra hazımsızlık, kabarıklık, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının başladığını, aynı rahatsızlıkların sahurdan sonra da görülebileceğini belirtiyor.

ÖDEME KARŞI PAPATYA


Sindirim sistemi rahatsızlık belirtilerini gidermeye takviyeci olacak bitkiler olduğunu belirten Sezik, laflarına şöyle devam ediyor: “Avrupa İlaç Müesseseyi; mayıs papatyası, tarçın kabuğu, nane yaprağı, zencefil kökü ve rezene meyvesinin kabarıklık, gaz, hazımsızlık ve hafif spazm görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarında ananesel olarak kullanılabileceğini kabul ediyor. Öbür bilimsel kaynaklarda da bu bitkilerin sindirim sistemi rahatsızlıkları ile alakalı olan başka pek çok faydalı tesirlerinin bulunduğu belirtiliyor. Mesela papatyanın enflamasyon giderici, ödem boşaltıcı, antimikrobiyal, idrar attırıcı, rezenenin safra salgısını artırıcı ve çocuklarda görülen kolikleri giderici, tarçının spazm giderici, nanenin ise mikroorganizmaların üremesini durdurucu tesiri olduğu belirtiliyor.”

SAHURDA DEĞİŞİK BİR ÇAY

Prof. Dr. Ekrem Sezik, iftar ve sahurdan sonra şu bitki çayı karışımlarını öneri ediyor: “İftar sonrası için; sırça bir kap veya porselen demliğe, bir poşet papatya, bir poşet nane, bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil veya bir poşet zencefil ve üç-dört karanfil koyun. Üzerine kaynar olmayan sıcak su ilave edin. Su ölçüyü, iki-üç kupa çay içmenize yetecek kadar olmalı. 5-10 dakika demledikten sonra için.”

Prof. Dr. Sezik, sahur içinse daha değişik bir yöntem öneri ediyor: “Sahurdan sonra, en çok görülen rahatsızlık fazla gaz alana gelmesidir. Sırça bir kaba veya porselen demliğe bir poşet papatya, bir poşet rezene, bir poşet adaçayı, bir poşet nane, birkaç parça tarçın koyup üzerine kaynar olmayan sıcak su ilave edin. Demlenmesini bilave edip için.”