Anne Sütü Meme Kanserine Gözetiyor
Kanser

Anne Sütü Meme Kanserine Gözetiyor

Anne sütüyle büyüyen kadınların meme kanserine tutulma tehlikesinin ötekilerinden daha az olduğu saptandı.

Amerikalı analistlerin, yaşları 20 ila 69 olan 2016 meme kanseri kadın ve aynı yaşlarda 1960 sıhhatli kadını araştırdığı ve kadınların bebekliklerinde anne sütüyle beslenmelerinin meme kanserine tutulma tehlikesini düşürdüğünü, ancak bu tesirin ailenin ilk doğan kız çocuklarında görülmediği bildirildi.

Sonuçları Epidemiology mecmuasında yayımlanan araştırma, 3 ya da daha fazla ablası olan ve bebekken anne sütüyle beslenen kadınların meme kanserine tutulma tehlikesinin daha az olduğunu gösterdi. Wisconsin Üniversitesinde misyonlu analist Hazel B. Nichols, genel anlamda bebekken anne sütüyle beslenen kadınlarda meme kanserine tutulma tehlikesinin yüzde 17 daha düşük kollandığını, ancak ailenin ilk doğan kız çocuklarına bakıldığında böyle bir düşüşe tesadüfülmediğini söyledi.

Araştırmacılar, annenin kız çocuğunu doğurduğu yaşın, anne sütüyle büyüyen kadınlar üzerinde tesirinin tespit etilmediğini de bildirdi. Mevzuyla alakalı olarak düşüşe, emzirme süresi veya anne sütündeki etrafsal pisleyicilerin seviyelerinin tesirinin incelenmesi gerektiği de belirtildi.