Trombosit PLT bulguları neler bedeniniz nedensiz yere morarıyorsa...
Sağlık Yazıları

Trombosit PLT bulguları neler bedeniniz nedensiz yere morarıyorsa…

Cildinizde nedensiz yere morluklar oluşuyorsa aman dikkat! Hastalık habericisi olabilir! Kanın pıhtılaşmasını sağlayan renksiz kan hücrelerine trombosit denir. Cildinizde nedensiz oluşan morluklara trombosit hücrelerinin neden olduğunu öğreniyor muydunuz? Peki trombosit PLT düşüklüğü nedir? Trombosit PLT düşüklüğü bulguları nelerdir? Nasıl rehabilitasyon edilir? İşte tüm merak ettiğiniz suallerin cevapları elmaelma.com’da. 

CİDDİ HASTALIĞA YOL AÇMADAN REHABİLİTASYON EDİLMESİ GEREKİR 

Trombositlerin düşük ya da yüksek olması sağlık meselelerine neden oluyor.  Hemogram testleri ile tespit edilen trombositler ciddi bir hastalığa neden olmadan hemen rehabilitasyon edilmesi gerekir. 

TROMBOSİT PLT DÜŞÜKLÜĞÜNÜN BULGULARI NELERDİR?

Trombosit düşüklüğünün bir hayli bulgusu vardır. Bunlar; kollarda ve bacaklarda morarmalar, hafif bir darbe ile o bölgenin kızarması,yaralanma sonrası fazla kanama,diş eti veya burun kanamalarının uzun zaman durmaması, dalak gelişmesi ve dalağın kanı arınmamasından kaynaklı şiddetli karın sızılarının ortaya çıkması,idrarda ve dışkıda kanama gibi bulgularla kendini gösterir.

TROMBOSİTLER BİR HAYLİ HASTALIĞA NEDEN OLUYOR 

Trombosit rakamı düştükçe iç kanama tehlikeyi çoğalır. Kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon, inme ve felç gibi hastalıkların yaşanma tehlikeyi yükselir. Bazı insanlarda da seyrek de olsa beyin kanamasına hatta vefata dahi neden olabilir. 

NASIL REHABİLİTASYON EDİLİR? 

Trombosit düşüklüğü kan testi neticesinde ortaya çıkan bir gidişattır. Şayet trombosit düşüklüğü beden sıhhatini etkilemeyecek derecedeyse uzmanlar natürel rehabilitasyon usulleri öneriyor. Örn; domates, portakal, kırmızı meyveler gibi gıdalar harcanması öneri edilir.