İlikli kemik suyu faydaları ve hazırlanışı
Sağlık Yazıları

İlikli kemik suyu faydaları ve hazırlanışı

İlikli kemik suyu faydaları saymakla bitmiyor. Günde bir kadeh harcanan ilikli kemik suyu bağışıklığı kuvvetlendiriyor ve bağırsak duvarını onarıyor. İlikli kemik suyu ayrıca kök hücreleri destekleyerek şahsa sağlık ve hoşluk kazandırıyor. Peki ilikli kemik suyu nasıl hazırlanmalı ve harcanmalı?  Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Emîrci, ilikli kemik suyunun tam tesirlerinden faydalanmanın yollarını anlattı.

İlikli kemik suyunun doğru hazırlanıp harcandığında bütün bir natürel mucize olduğunu söyleyen Emîrci, “Son yarıyılda ünlü adlar başta olmak üzere sayısız kadın estetik müdaheleler yerine ilikli kemik suyu harcayarak hoşlaşıyor. İlikli kemik suyu yalnızca hoşlaştırmıyor, sağlığı da gözetiyor” diye konuştu.  

GÜNDE 1 KADEH İÇİLEN İLİKLİ KEMİK SUYUNDAKİ KALOJEN BEDENDE NELER YAPIYOR?

Hekim Buğra Emîrci, her gün harcanacak 1 su kadehi ilikli kemik suyunun insan bedeninde yarattığı tesirleri şöyle anlatıyor: 

“Kolajen, insan bedenindeki canlılığı ve elastikliği sağlayan ehemmiyetli bir proteindir. Kemik iliği özellikle kolajen birleşimini çoğaldırması ve cildin içindeki kök hücrelerin lüzumu olan vitamin ve minarelleri desteklemesi açısından oldukça tesirli. Bu destek, cilt buruşukluklarına ve güneşe karşı bütün bir koruma sağlıyor. Her gün çorbalara ilave edildiğinde veya 1 kadeh harcandığında kök hücre yardımının yanı gizeme bağışıklığı kuvvetlendiriyor, bağırsak duvarını tamir ediyor, bağırsak problemlerini ortadan kaldırıyor.  Sağlıklı bağırsak ise sağlıklı insan demektir.”

İLİKLİ KEMİK SUYU HAZIRLANIŞI: 12 SAAT MUM IŞIĞI KIVAMINDA KAYNATIN!

İlikli kemik suyunun hazırlanma şekline müteveccih bilgi lekeliliğine de değinen Dr. Emîrci, doğru hazırlama usulünü ise şöyle anlatıyor: 

“Kemik suyu muhtemelse büyük baş hayvanlardan hazırlanmalı. Hayvanın ilikli kemiklerini, bir ölçü etle beraber haşlıyoruz. Su kaynamaya başladığında ocağı mum ışığı modeline getiriyoruz. 6 saat süresince bu biçimde haşladıktan sonra kemikleri çıkarıp, etlerini sıyırıp alıyoruz. Bu safhadan itibaren kemikleri yine aynı suya atıyor ve üzerine 1 kadeh sirke döküyor ve 12 saat daha haşlıyoruz. Pişirme operasyonuyla jöle kıvamına gelen kemik suyunu kağıt kadehlere koyarak buzdolabında muhafaza etmek muhtemel. Buzlukta 3-6 ay, buzdolabında ise 7 gün bozulmadan kalabilen kemik suyunu günde 1 su kadehi harcamak çok ehemmiyetli. Sağlık ve hoşluğun yegane dermanı ilaçlarda, kimyevi içerikli mahsullerde veya operasyonlarda değil, mutfağımızda. Yeter ki farkında olalım.”