Beyni yoran besinler nelerdir hangi besinler beyni dinlendirmede takviyeci olur?
Sağlık Yazıları

Beyni yoran besinler nelerdir hangi besinler beyni dinlendirmede takviyeci olur?

Sıhhatimizi, yaşam niteliğimizi ve vaziyete doğrultu vermekle beraber bir çok alanı etkilemektedir. Bu alanlardan bkocaman da beyin bitkinliğidir. Her ne kadar farkında olmasak bile harcadığımız bazı besinler beyni yormak ve beyni kuvvetlendirmektedir. Bugün elmaelma.com okurları için beyni yoran  besinleri derledik. 

İnsanların en büyük meselelerinden bkocaman unutkanlıktır. 50 yaşını geçen insanlarda bu mesele çok görülmektedir. Unutkanlık yavaş yavaş alana kazanç ve bir anda büyük bir mesele haline kazanç. Bu surattan belleği ve zekayı kuvvetlendirmek için özellikle B, E ve C vitaminlerinden yararlanmak gerekiyor. B vitaminin yetersizli hafıza performansının noksanlığına sebep olmaktadır. 

Vitaminlerden yararlanarak beynimizin daha çok çalışması ve ileride meseleler yaşamamak için harcayacağımız yiyeceklere dikkat etmemiz gerekiyor. B,E ve C vitaminleri beynin faal olarak çalışmasına katkı sağlar.  Peki beyni yoran ve kuvvetlendirerek gözeten besinler hangileri?

Beyni yoran besinler: Doymuş yağlar, trans yağlar, katkı maddeleri ve alüminyum… Beyni gözeten besinler ise Kuru yemiş ve tohumlar, kuru baklagiller, bütün hububatlar, yağlı balıklar, avokado, yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli olarak sayılabilir. Ayrıca stresimizi eksiltmek, nitelikli uyku ve egzersiz de beynin kuvvetlenmesi için pozitif tesir yaratmaktadır.