Göz hastalıklarından korunma yolları ultraviyole ışınlarına dikkat!
Sağlık Yazıları

Göz hastalıklarından korunma yolları ultraviyole ışınlarına dikkat!

Renkleri, güneşi, etrafı ve günlük yaşamı basitleştiren ehemmiyetli uzuvlardan biri de gözdür. Göz sıhhatini bakımsızlık etmemek ve gözetmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Yaz kış demeden güneş gözlüğünün kullanılması birinci adımdı! Göz sıhhatini koruma yolları nelerdir? Gibi sıklıkla karşılaştığımız suallerin cevabını sizler için bir Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Akın Solmaz açıklamalarda bulundu.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN ULTRAVİYOLE IŞINLARINA DİKKAT!

Göz sıhhatine dikkat etmek için yapılması gereken bir hayli şey vardır. Bunları gözün kendisini gözetmek için yapılması gerekenler, göz kapaklarını gözetmek için yapılması gerekenler, gözyaşı sistemini, kanal sistemini, gözyaşı bezlerini gözetmek için yapılması gerekenler olarak ayrı ayrı sınıflandırabiliriz.

Genel olarak en çok önereceğimiz şey, ultraviyole gözlerimize çok hasarlıdır dolayısıyla gözlerimizi güneşderi gözetmemiz gerekiyor. Her zaman yaz, kış, ilkbahar, güz demeden kesinlikle güneş gözlüğü takmamız gerekli bu hem göz kapaklarımız için, gözyaşı bezlerimiz için ve gözün kendisi için iyi bir koruma olacaktır.

Gözlerle alakalı rahatsızlıkları çok değişik biçimlerde sınıflandırabiliriz. Göz zati kendi içerisinde dallaşmış bir uzuvdur. Dolayısıyla görmeyle ya da göz kapaklarıyla alakalı rastgele bir problem ortaya çıktığında mevzunun uzmanına erken yarıyılda müracaat etmek yapılması gereken en ehemmiyetli koruma ihtiyatlarındandır.

Güneş gözlüğü, bayanlar için makyaj malzemelerinin nitelikli ve iyi olması, gözün çevresinde ve göz kapaklarında kullanılan dermokozmetiklerin iyi seçilmesi ve iyi arınılması, kontak lens kullanıcıları için kesinlikle hijyenine uygun olarak kullanılması ve zamanında çıkarılması ve hakikatinde en ehemmiyetlisi rastgele bir problem olduğunda mevzunun uzmanına hızla müracaat etilmesi önerilebilir.