Tiroid hastalığı nedir? Bulguları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Tiroid hastalığı nedir? Bulguları nelerdir?

Çağımızın en sık görülen hastalıklarından biri olan tiroidle alakalı belirsizleri derledik. Özellikle bayanlarda görülen bu rahatsızlık nasıl ortaya çıkar, bulguları nelerdir ve rehabilitasyonu nasıl olmalıdır? Sizler için derledik. Kesinlikle okumalısınız… Tiroid hastalıkları; tiroidin az ya da çok hormon salgılaması hipotiroidi ve hipertiroidi, gelişmesi guatr, içinde nodül ismi verilen yumruların oluşması olarak özetlenebilir. Nodüller selim şahsiyette olabilir veya yüzde 5 ’e yakın oranda kanserli hücreler kapsayabilir. Nodüllerin çoğu hormon salgılamaz, ama bazı nodüller fazla hormon salgılayarak hipertiroidi büyümesine neden olur.

Bulgular değişken olabilir
 
Tiroid çok büyükse büyük guatr soluk borusu ve ses tellerini etkileyerek soluk darlığı ve ses kısıklığı, ses niteliğinde değişme yapabilir. Çok büyük olmayan bir guatr hastasının boynunda dolgunluk hissi biçiminde fark edilebilir ya da rastgele bir sebeple yapılan tetkikte hekim tarafından bulunabilir. Hipo veya hipertiroidi bulgu ve belirtileri ise çok değişkendir. Hastada bu tablolar çok hafif subklinik olabilir, bu vaziyette şikayetler de çok hafiftir. Bazen de hemen hemen hiç şikayet yokken kazara tanı konulur.
 
Hipotiroidi olan acele yorulur
 
Tiroid bezinin az çalışması hormon yetersizliğine neden olur, bu gidişat hipotiroidi olarak adlandırılır. Hipotiroid bireylerde halsizlik, acele yorulma, dikkat dağınıklığı, soğuğa dayanıksızlık, ciltte kalınlaşma, kuruluk, saç ve kaşlarda dökülme, seste kalınlaşma, kalp süratinin yavaşlaması, tansiyon yükselmesi, kabızlık, surat ve göz kapaklarında kabarıklık, adet kumpassızlıkları görülebilir. Yaşlılarda daha sık olmak üzere kalp eksikliği büyüyebilir. Bayanlarda kısırlık veya düşükler olabilir. Ağır hipotiroidi en çok çocukluk çağında hasar verir, zira bu çocuklar rehabilitasyon edilmezse sihrime ve büyüme geri kalır, akıl geriliği olur.
 
İleri yaşlarda risk çoğalıyor
 
Tiroid hormon aşırılığı hipertiroidi iştah çoğalışına karşın kilo kaybı, asaplılık, acele yorulma, fazla terleme, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, ishal veya sık dışkılama, adale eforsuzluğu, adet kumpassızlığı, göz bulguları ile kendisini muhakkak edebilir. Kalpte ritm bozuklukları özellikle ileri yaşta riskli neticeler doğurabilir. Uzun süren hipertiroidide kemik erimesi büyür, özellikle menopoz sonrası bayanlarda kırıklar oluşabilir.