Genel Sağlık

Her hoşluk meselesine bir Dumankaya reçetesi!

.jpg

Konutta yapacağınız hoşluk reçeteleri ile duru ve saf bir hoşluğa kolayca kavuşabileceğinizi belirten Nebat Bilimi ve Hoşluk Uzmanı Suna Dumankaya, A’dan Z’ye kapsamlı bir bakım seti hazırlıyor. Hem de tamamen natürel!

18245.jpg

Arınma sütü

Yüzdeki gözeneklere dolan lekeleri ve makyajı arınılın en kolay ve ucuz yolu, konutta natürel malzemelerden hazırlayacağımız karışımlardır. Arınma sütünü parmaklarınızla ve yuvarlak hareketlerle sürün.

Bir salatalığı rendeleyerek, bir su kadehi sütle kaynatın ve süzün. Her gün, sabah ve akşam bu karışımla cildinizi silin.

18566.jpg

Arınma toniği

Tonik, ciltte kalmış leke, yağ ve arınıcı yıkıntılarını pakler ve cildi tazeler.

Aşağıdaki tariflerle hazırladığınız tonikten birkaç damla pamuğa damlatıp, silmeden, tamponlayarak cildinize uygulayın. Toniklemeden sonra suratınıza maden suyu püskürtün ve kağıt mendille tamponlayarak kurutun. Sonraki safha ıslatma olacak.

18103.jpg

Islatıcı

Islatma, etrafın yol açtığı buğulaşma tesirlerinin önlenmesine takviyeci olur. Islatıcı cildi muntazamlaştırır, dolgunlaştırır, gözenekleri kapatarak makyaj için iyi bir zemin hazırlar.

Kaynamış suyun içine birer tutam lavanta, melisa, papatya ve hatmi çiçeği atın, yirmi dakika demlendirip süzün. Saf içki ilave edin. Bu karışımı kapalı bir şişe içinde buzdolabından muhafaza edin.

18100.jpg

Peeling

Cildi ölü hücrelerden, biriken yağlardan ve siyah noktalardan temizletmek için, derin bir paklik yapmalısınız.

İşte konutta yapabileceğiniz kolay peeling tarifleri
Bir kahve fincanı yulaf ezmesi, iki çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve yarım tatlı kaşığı sıcak suyu karıştırın.
Cildinize uygulayın ve on beş dakika bekleyin. Yumuşak, nemli bir bezle ovarak çıkarın. Bol su ile yıkayın.

15118.jpg

Lekeleri yok etmek için

Kullanılmamış bir sabunu rendeleyerek her maske için bir çay kaşığı kullanılacak içine bir çay kaşığı amonyak, bir çay kaşığı peridrol, bir çay kaşığı saf su karıştırın. Cildin alınganlığının ölçülmesi için evvel elinizin üzerine deneyin, sonra kirlerin üzerinde bekletip, bol su ile yıkayın. Bu karışım haftada bir defa uygulanabilir. Dışarı çıkarken güneşten gözetici mahsuller kullanmaya dikkat edin.

1607.jpg

Çillerini sevmeyenlere

Keten tohumunu kaynatın, suyu ile cilde masaj yaparak çillere ve kirlere maske olarak uygulayın.

Bununla her akşam cildinizi arının.

31427.jpg

Buruşukluklar için uygulanacak maske

Yarım litre ılık su ve bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Pamukla, cildinize uygulayın.

Vücudu içeriden hoşlaştırmak için neler yapabilirsiniz?

Havucu rendeleyin. İçine zeytinyağı ve limon suyu ilave edip, yiyin. Bu karışım beden için çok bereketlidir. Bağırsakları kumpasa sokar ve cilde nem sağlar.

18426.jpg

Bunları sakın bakımsızlık etmeyin!

Cildinizi güneşten gözetin: Güneşin hasarlı tesirlerinden korunmak için her gün gözetici krem kullanmalı.

Cildinizi fazla sıcak ve fazla soğuktan gözetin: Sıcak ve soğuk havalarda cilt nemini kaybeder. Özellikle kışın cilt tipiniz için uygun ıslatıcıları kesinlikle uygulayın.

Sigara içmeyin: Sigara cildin gereksinimi olan oksijeni eksiltir ve cildin yenilenmesini engeller.

Pamukla uygulayacağınız bir arınıcı kremin, birkaç dakika cildin üstünde kaldıktan sonra bol suyla yıkanması yeterli olur.

14020.jpg

Haftada bir, maske veya ıslatıcınızı bol ölçüde kullanarak, cildinizi beş on dakika ıslatmaya bırakın.

Cildinizde kan dolaşımını süratlendirin: Uygun kremlerle cildinize masaj yaparak, ciltteki ölü tenin atılmasını sağlayabilir ve kan dolaşımını süratlendirebilirsiniz. Bu, cildinizin yenilenmesine ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına takviyeci olur.

Sıhhatli beslenin: Bedeniniz için uygulayacağınız sıhhatli beslenme programı, cildiniz için de faydalıdır. Bol sebze ve meyve, bol lifli hububatlar, az yağlı, az şekerli ve az tuzlu yiyecekler seçim etmelisiniz. Suyu da unutmamak gerek!

17321.jpg

Sonbaharda

Cildiniz kuruysa baharat kullanmayın.

Yüzünüzü emin aralıklarla maden suyu ile yıkayın. Duşa girmeden evvel badem yağı ile masaj yapın.

Kış aylarında

E ve C vitamini kapsayan yiyecekler harcamaya özen gösterin. Ispanak, marul, semizotu gibi yeşil sebzeleri ham olarak harcayın. Haftada bir gün sadece iki, üç litre sıkma meyve suyu içerek arınılma kürü yapın. Sarih havaya çıkarken cildinize nebatsal yağlar susam, kayısı yağı gibi veya ıslatıcı kremler sürün.

18102.jpg
.