Tech neck nedir, kimlerde görülür? Tech neck nasıl rehabilitasyon edilir?
Sağlık Yazıları

Tech neck nedir, kimlerde görülür? Tech neck nasıl rehabilitasyon edilir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle tablet, bilgisayar ve telefonlara olan düşkünlüğümüz gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu gidişat insan saplığlığınıda bir hayli etkilemektedir. Peki ,”Tech Neck” nedir diye sorulduğunda bu sualin karşılığı olarak yeniçağ hastalığı olarak belirlenebilir…

Gün içerisinde 2 saati aşkın bir zaman dilimini telefona eğilerek baktığınızda 15 Derecelik bir meyilde boyna 13 kilo, çenesine değecek kadar eğilen insanlarda ise 27 kilo aşırıdan yük bindirmekteler. Bu da boyun ve sırt sızılarına, Ciltteki esnek yapının bozulmasına, çene altlarında sarkmalara ve kalıcı olan kırışmalara neden olmaktadır.

Kimlerde görülür?

Yaş ortalaması itibari ile 18-40 yaş arasındaki insanlarda sıklıkla görülmektedir. Ancak bu hastalık en çok genç insanları risk altına almaktadır. Tech neck, bedenin çene alt kısımlarında görülmektedir. Yüzdeki oval yapı kaybolmakta ve boyun ile çenenin birleşik görünmesi olarak bulgular gösterebilir.

Rehabilitasyonu var mıdır?

Her ne kadar hastalık ismi altında olsada basmakalıp cilt rehabilitasyonları ile uygulanması muhtemeldir. Bu noktada dolgu, botoks, mezoterapi gibi rehabilitasyonların uygulanması yeterli olacaktır. Yüzde bulunan sarkmalara karşı buruşuklukların rehabilitasyonunda sıklıkla seçim edilen usullerden olan HIFU ve Radyofrekans metotları kullanılmaktadır.