Genel Sağlık

Koşu bandında bu 10 yanılgıyı yapmayın!

.jpg

Koşu bandı egzersizi en popüler ve en tesirli kardiyo egzersizlerinden biridir. Çok yaygın olarak kullanılsada dikkat edilmeyen çok yanılgı vardır. Bunlara dikkat etmek adale sızılarını azaltır.

22961.jpg

Yanılgı:1 Adımları çok büyük atmak

Koşu bandındayken çok büyük adımlar atmak süratli yaşam temposunun bize kazandırdığı alışkanlıklardan biridir.

Attığımız uzun adımda ayak topuğumuz bedenimizin ilerisine düşerek daha süratli yol almamızı sağlar. Ancak faydalı olan süratli adım atma tekniği bu değildir. İyi ve faydalı süratli adım atma bunun bütün tersidir.

Öndeki ayağınızın topuğu bedeninize yakın düşerken arkadaki ayağınız daha fazla itiş eforu sağlamak için yerde daha uzun vakit kalır.

Kollarınızı 90 derecelik açıyla kırın ve bedeninize yakın tutun.

Omuzlarını gergin yakalamayın. Tren hareketi yaratın ve kollarınızı ileri geri oynatın. Kollarınızın bacaklarınızın bütün tersine doğru hareket etmeli

22717.jpg

Yanılgı 3: Kambur durup yere bakmak

Koşu bandı egzersiziniz dikkatli olmazsanız duruşunuzu bozabilir. Bir şey okumak veya monitörde bir şey izlemek için kafanızı eğip sırtınızı büküyorsanız çok makûs bir koşuş pozisyonu aldınız demektir.

Spor salonuna gittiğinizde yan yana duran koşu bantlarına bakın; kambur duran bir gizeme insan göreceksiniz. Bu duruş sırt, boyun ve omuz sızısı yapar ve soluk alıp vermenizi kısıtlar. Koşu bandı egzersiziniz duruşunuzu bozmak yerine onu düzenlemeli.

Kambur duruşu yasaklamak için koşu bandında koşarken usunuza geldikçe omuzlarınızı germeden geriye doğru atın ve kafanızı dik tutun.

22713.jpg

Yanılgı 4: Öne yüklenme

Öne doğru yüklenme daha öncekinden alıştırmanların teşvik ettiği bir yöntemdi.

Doğru pozisyonu almak için evvel çalışmayan koşu bandının üstüne çıkın. Kafanızın üstüne asılı kalmanızı sağlayan bir çengel olduğunu düşünün ve dik durun.

Omuzlarınızı geriye doğru itin. Şimdi koşmaya başlayabilirsiniz. Koşu sırasında arda bir kendinize dik durmayı hatırlatın.

22714.jpg

Yanılgı 5: Koşu bandının üstüne çıkmak

Yapılan ilk yanılgı koşu bandı süratli seviyede çalışırken üstüne çıkmaya çalışmaktır.

Koşu bandının kenarlarında üzerine çıkabileceğiniz çıkıntılar bulunur. Bunların üstüne çıkıp koşu bandını çalıştırın. Başlangıçta yavaş bir seviye seçin. Sürati takip edin ve üstüne çıkın. Üstüne çıktıktan sonra sürati usulca çoğaldırın.

Acil durdurma işlevinin nasıl çalıştığını aleti kullanmadan evvel öğrenin.

22711.jpg

Yanılgı 6: Ayaklardan yeteri kadar efor almamak

Ayaklarınız koşu bandını çekilir gibi hareket etmemeli.

Öndeki ayağınızın evvel topuğu koşu bandına çarpmalı. daha sonra ayağın kalanı topuktan parmaklara kadar sırayla banda yapışmalı. Parmaklarınız bandın üzerine düştüğü an bu ayağınızın ön kısmından efor alıp öteki adımınızı aynı biçimde atmalısınız.

22716.jpg

Yanılgı 7: Kenarlara veya monitöre tutunmak

Koşu bandı kullanırken kendinizi güvende sezmek için kenarlara tutunmak isteyebilirsiniz. Ancak bu koşmanın veya yürümenin tabiatına ters bir harekettir.

Kenarlara tutunmak kol hareketlerinizi tamamen durdurur ve yürüyüş pozisyonunuzu bozarak faydanızı düşürür. Kenarlara tutunmadan daha yavaş koşuyorsanız bunun hiç ehemmiyeti yok.

Nasıl olsa yakında temponuz çoğalacak ve daha süratli koşabileceksiniz. Bu teklifin fiziksel manilileri veya sakatlık geçirenleri içermediğini unutmayın.

Koşu bandının kenarlarını yakalamanızı gerektirecek özel bir durumuzun varsa bu dünyanın sonu değil, bu biçimde de egzersizinizi yaparak metabolizmanızı süratlendirebilir ve kalorilerinizi yakabilirsiniz.

22712.jpg

Yanılgı 8: Koşu bandınızın özelliklerini bilmemek

Çoğu insan koşu bandını başlatıp durdurmaktan aşırısını bilmiyor.

Bunların dışında öğrenmeniz gereken özelliklerden kimileri evvelden programlanmış egzersizler, nabız ve kalori görüntüleme ve şahsi egzersiz günlüğüdür.

22718.jpg

Yanılgı 9: Çok süratli gitme

Yalnızca kapasitenizin izin verdiği kadar süratli gidin. Daha süratli gitmek sizi güçler ve duruşunuzu bozmanıza neden olur. Bozulan duruşla yararınız düşer.

Ayrıca kimilerimiz için kalp ve bacak adalelerini zorlamak riskli neticeler doğurabilir.

22719.jpg

Yanılgı 10: Kendinize alan okumamak

Eğer her gün koşu bandına çıkıp aynı süratte ve tempoda ilerliyorsanız bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

Bu biçimde kendinizi geliştiremezsiniz. Daha fazla kalori yakıp daha süratli kilo verme kısmetinizi de elinizin tersiyle itmiş olursunuz.

Daha sonra kademe kademe süratinizi çoğaldırın. Her gün kendinize yeni gayeler tanımlayın bu bu maksatlara erişmeden bandın üstünden inmeyin. Hayal kırıklığına uğramamak için maksatlarınızın hakikatçi olmasına dikkat edin.

22720.jpg
.