Genel Sağlık

Sütünüzü çoğaldırmanın 10 kolay yolu!

.jpg

Emziren annelerin fobili düşü sütlerinin kesilmesi veya verdikleri süt ölçüsünün bebeklerinin gelişimine yetmeyecek olmasıdır. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber ’den  sütü çoğaldırmanın 10 kolay yolu ve 2013 ’e damgasını vuracak özel çorba tarifi…

20898.jpg

Süt yapımının yeterli olmasında en ehemmiyetli şart, annenin harcadığı akışkan ölçüyüdür. Günde 3-3,5 litre akışkan tüketiminin süt ölçüsünü çoğaldırmakta ciddi rol oynadığı uzun zamandan beri öğrenilmektedir. Yeterli su harcayamayan anneler; suyun yanı gizeme şekersiz nebat çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları harcayarak akışkan tüketimlerini çoğaldırabilirler.

37089.jpg

Emzirme yarıyılının ilk altı ayında yapılan zayıflama perhizlerinin süt imalini ciddi anlamda eksilttiği öğrenilen bir gerçek.

İlk altı ay yalnızca yeterli ve balanslı beslenmeye dikkat edilmelidir. Bebek ek yiyeceklere başladıktan sonra bir uzman dayanağı ile zayıflama süreci başlatılabilir.

36851.jpg

Yapılan bilimsel araştırmalar; rezene tohumunun ve rezene çayının süt ölçüsünü çoğaldırmakta verimli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rezenenin fazla tüketiminin ise süt imalini tamamen durdurabileceği de öğreniliyor. Rezeneyi yalnızca çay olarak harcamak zorunda değilsiniz. Suda haşlayarak veya az yağda çevirerek de harcamanız mümkün.

30939.jpg

Günde 1 kase yulaf ezmesi tüketiminin süt imalini destekleyebileceği düşünülse de, bu tesiri bütün olarak ispatlanmamıştır. Bilimsel araştırmalar devam ediyor.

5908.jpg

Fesleğen nebatının da kumpaslı kullanımda anne sütünü çoğaldırabileceği bilinir.

Salatalarınızda roka, maydanoz gibi yeşilliklere yer açabilir. Semizotu, ıspanak ve pazı gibi sebzeleri de haşlayarak, sebze yemeği biçiminde veya az yağda çok öldürmeden kavurarak harcayabilirsiniz.

28961.jpg

Havuç, bal kabağı, kavun gibi turuncu renkte olan ve beta karotenden zengin olan sebzeler süt imalini arttırmaya destekçidir. Havuç ve bal kabağını; çorbalarınızda, yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

36809.jpg

Sütün ana yapısında da yer alan protein, süt veren annelerin beslenmesinde yer alması gereken bir kaynaktır. Emziren anneler, her gün kumpaslı olarak süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık gibi nitelikli protein kaynaklarını tüketmelidirler.

36712.jpg

Ülkemizde daha çok içkisiz bira veya malt meşrubat olarak seçim edilen, arpa ile hazırlanmış besinlerin veya çimlenmiş arpa suyunun, anne sütünün faydalılığını ciddi anlamda çoğaldırdığı gözlenmiştir.

Bifteğin haşlanmasına yakın arpayı ilave ediniz. Biftek haşlandıktan sonra, bifteği sudan alınız, ince şeritler halinde doğrayınız. Tekerrür et suyunun içine ilave ediniz. Havuçları soyunuz, küp küp doğrayınız. Domatesleri soyunuz, çekirdeklerini ayırarak rendeleyiniz. Soğanı soyunuz, rendeleyiniz. Bir yemek kaşığı zeytinyağında yakmadan rendelenmiş malzemeleri ve fesleğeni hafifçe çeviriniz. Tam malzemeleri suyun içerisine ilave ediniz. Sebzeler yumuşayıncaya kadar 20 dakika orta ateşte pişiriniz. Taneli olarak veya blendarden geçirerek süzülmüş olarak harcayabilirsiniz. Afiyet olsun.

37511.jpg
.