Dilin yapısına göre hastalık bulguları neler rengi soluksa...
Sağlık Yazıları

Dilin yapısına göre hastalık bulguları neler rengi soluksa…

Dilin rengi ve yapısı sağlık vaziyetinizin de bir yansımasıdır. Uzmanlara göre dil rengi ve biçiminden sahip olduğunuz hastalıkların ortaya çıkarılabilir. Sağlıklı bir pembe renkte, nemli ve hafif parlak görünmelidir. Şayet dilinizde bunun dışında bir değişiklik görüyorsanız altta sıraladığımız unsurlara bir göz atın…

Dil soluksa

Dilin renginin parlak pembemsi olması beklenir. Aşırıca kırmızı bir dil bedende fazla ısı yakalandığına işaret edebilirken, dilin renginin çok soluk olması ise bedenin sindirim, enerji ve kan dolaşımı için yeterince ısı yakalayamadığını gösteriyor olabilir. Halsizlik, soluk darlığı ve yavaş bağırsak hareketleri, bu vaziyetin öteki bulguları arasındadır. Dilin renginin morumsu ya da koyu renkte olması ise kan dolaşımı ile alakalı meselelerin varlığına işaret ediyor olabilir.

Titreyen dil

Bazı hadiselerde aralıksız titreyen, sabit yakalanamayan bir dil, bedenin enerjisini harcayan bir kronik hastalığa işaret ediyor olabilir. Aynı biçimde fazla strese maruz kalmak da bu bulguya neden olabilir.

Dilin üzerinde yağsı katman

Dilin üzerindeki katmanın, bedenin nemiyle alakalı değişebilen bir yapısı olduğu öğreniliyor. Bedenimiz susuz kaldığında, dilin üzeri kuru bir hal alabilir. Aynı biçimde dilin üzerinde sarımsı bir katman oluşması da susuzluk bulgusu olabilir. Dili kaplayan ince, yağlı bir katman ise bedende aşırıca akışkan biriktiğine işaret eder. Çok fazla yağlı besin harcadığımızda da bu bulgu ortaya çıkabilir.

Kuru ya da hafif nemliyse..

Yaş ilerledikçe bedende alana gelen metamorfozlar, dilin yapısının daha kuru hale gelmesine neden olabilir. Fazla kilolu şahıslarda ise dilin azıcık daha nemli olduğu ve ebadının da klasikten azıcık daha büyük olduğu görülebilir. Dilin çok kuru olması, yeniden bedenin susuz kaldığının işaretidir.