Genel Sağlık

Plaj çantası nasıl seçilir?

.

.jpg

Hayır, plaj çantaları yalnızca havlu taşımak için kullanılmaz. Onlar aynı zamanda tarzınızı bitiriyor, unutmayın. Fakat bununla birlikte kullanım kolaylığını ve dayanıklılık vakitlerini de düşünmemiz gerekiyor.

Biz size nelere dikkat faktörüz gerektiğini anlatalım.

28933.jpg

Kızgın kum, fazla sıcak, güneş ışığı, deniz nemi, havuz suyunun atlaması vs. gibi tesirler çantanızın daha süratli aşınmasına yol kalemtıraş. Bu sebeple sağlam malzemeden üretilmiş, dayanıklı çantaları seçim etmelisiniz. Çadır bezinden yapılmış kalın kumaşlı ya da 2 kat işlenmiş naylon çantalar veya sık dokunmuş rafya örgülü ve hasır çantalar oldukça sağlamdır. Bu cins çantalar uzun seneler süresince yaz tatillerinizde yükünüzü taşımaya devam eder.

28932.jpg

Bazı çantalar sağlam görünse dahi, sap ya da askı kısımlarında cılızlıklar olabilmekte. İstediği kadar sağlam olsun, askısı ve sapı koptuktan sonra o çanta çöpü boylar. Bu sebeple sevdiğiniz çantanın askı, sap iletişim yerlerini hakimiyet edin, sağlam görünmüyorsa o çantaya boşuna para ödemeyin.

28929.jpg

Plaj çantasının hoşluğu ve estetiğinden çok, işlevsel olmasına dikkat edin. Herşeyden evvel geniş bir çanta seçmelisiniz. Plaja giderken sizi yerinizden kaldırıp, otomobilinize, otelinize, konutunuza eşya almaya götürmeyecek, başka bir deyişle plajda lüzum dinlediğiniz tüm malzeme, elbise ve aksesuarlarınızı içine alabilecek bir çanta seçim etmelisiniz.

28869.jpg

Kum, krem, deniz tuzu, plajda atıştırılacak kraker, gofret gibi yağ kapsayan atıştırmalıklar sebebiyle çantanızın içi çok seri kirlenecek. İç yüzeyi kolay arınılabilir, yıkanabilir malzeme veya kumaştan üretilmiş bir plaj çantası olmasına da dikkat etmelisiniz.

28870.jpg

Öncelikle işlevsel bir çanta olmasına dikkat etmelisiniz demiştik. Bunun için çok cepli, çok gözlü bir çanta gayet uygundur. Çok gözlü bir çanta, aradığınız eşyanızı daha seri bulmanızı sağlayacak. Ayrıca çantanızda güneş kremi, su gibi dökülebilecek veya bulaşabilecek akışkanlar bulunacak elbette. Bu sebeple hem çantanızın tümünün kirlenmemesi, hasar görmemesi, hem de kolay arınılabilmesi için çok cepli çantaları seçim etmelisiniz.

28871.jpg