Sizin Baş Ağriniz Hangisi?
Nörolojik Sorunlar

Sizin Baş Ağriniz Hangisi?

Başınız aralıksız ağrıyor ve siz artık bu ağrılarla baş etmekte zorlanıyor musunuz? Ağrı kesiciler en yakın arkadaşınız olduysa şikayetiniz basit bir ağrıdan çok daha aşırısı olabilir. Zira basitmiş gibi görünen baş ağrıları çoğu zaman ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Herkes hayatında bir defa da olsa baş ağrısı meselesiyle karşılaşmıştır. Çoğu zaman ciddiye alınmayıp hemen ağrı kesicilere koşulmasına neden olan baş ağrıları gerçeğinde sanıldığı kadar basit olmayabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Şilek baş ağrısı tipleri, belirtileri ve rehabilitasyonları hakkında balaka veriyor.

1. Gerilim tipi baş ağrısı

BELİRTİLER: Primer baş ağrısı grubuna giren ‘gerilim tipi baş ağrısı’ aynı zamanda en yaygın olarak görülen baş ağrısı tipi. Bu ağrı grubunda beyinde rastgele bir zarar bulunmuyor, baş ağrısı başka bir sebebe bağlı olmuyor ve nörolojik muayenede bilgiler tamamen bayağı görülüyor. Gerilim tipi baş ağrısı sürükleyen hastaların birçoğu bu tip baş ağrısında hekime başvurmak yerine konutta kendi kendilerine kullandıkları ilaçlarla ağrılarını geçiriyor. Bu ağrı, beyin hücrelerinin başka bir deyişle nöronların arasındaki irtibat bozukluğundan kaynaklanıyor. Bu irtibat bozukluğundan dolayı breyin ve kafa üzerindeki bütün adaleler kasılıyor. Hafif ve orta şiddette izleyen gerilim tipi baş ağrısı, başta ağırlık ve sıkma olarak kendini gösteriyor. Ağrıyı tetikleyen nedenler arasında stres, uykusuzluk ve çalışma civarı yer alıyor.

REHABİLİTASYON: Gerilim tipi baş ağrılarının rehabilitasyonunda bazı hastalarda basit ağrı kesiciler, adale hafifleticiler ya da hafifletici, evham giderici antidepresanlar kullanılabiliyor. Rehabilitasyon bazı şahıslarda iki hafta bazılarında ise bir sene müddetbiliyor. Bu hastalığın rehabilitasyonunda psikolojik terapiler ve hafifleme teknikleri de kullanılıyor. Hafifleme teknikleri özellikle ilaç kullanamayan hastalarda pozitif neticeler sağlıyor.

2. Migren tipi baş ağrısı

BELİRTİLER: Migren tipi baş ağrıları değişken özellikler gösterse de kriterleri çok net oluyor. Bu hastalarda nörolojik muayene ve beyin görüntüleme bayağı bulunuyor. Migren tipi baş ağrısında tanıyı koymak için hastadan alınan balaka ehemmiyet taşıyor. Hastalar çoğunlukla yarım, tek taraflı baş ağrısından şikayet ediyorlar. Ağrının yeri değişiyor, orta ve çok şiddetli, zonklamalı bir ağrı olabiliyor. Beraberinde bulantı, görme bozukluğu, puslu görüntü ya da siyah noktalar gibi aura denilen belirtiler de görülebiliyor. Koku, ses, ışığa hassasiyet gibi rahatsızlıklarla çok şiddetli baş dönmeleri yaşanabiliyor. Teşhis için bu belirtilerden ikisinin olması ve ağrının en az iki saat sürmesi yeterli oluyor.

REHABİLİTASYON: Migrenin iki rehabilitasyon alternatifi bulunuyor. Biltihapçısı saldırı rehabilitasyonu. Saldırı rehabilitasyonunda muhtelif ilaçlar kullanılıyor. Bazı hastalarda şiddetli migren hücumu haftada iki kez ya da üç günde bir olabiliyor. Hasta ağrıyı uzun süreli yaşıyorsa ikinci başka bir deyişle gözetici rehabilitasyon uygulanıyor. Bunalım ve epilepsi ilaçlarıyla çok sık gelen migren hamleleri hakimiyet altınabiliyor. Migren tamamen ortadan kalkmıyor, fakat ağrıların şiddetinin eksiltilmesi ve ayda bire indirilmesi amaçlanıyor.

3. Paroksizmal hemikrania

BELİRTİLER: Migrene benzeyen vasküler tipi baş ağrısı, beynin en uçtaki kılcal damarlarının rahatsızlığında ortaya çıkıyor. Migren, ayda bir kere 2 ya da 3 saatlik çok şiddetli bir saldırı biçiminde geliyor ve çoğu zaman tek saldırıyla bitiyor. Oysa paroksizmal hemikrania iki saatten daha kısa sürüyor fakat başladığında gün içinde onlarca kez tekerrür edebiliyor. Saldırı olarak iki hafta ya da iki ay devamlı müddetbiliyor.

REHABİLİTASYON: Hastadan detaylar çok iyi alınmazsa migren sanılarak bu doğrultuda rehabilitasyon uygulanabiliyor. Ancak migren rehabilitasyonu uygulandığında netice alınamayabiliyor. Paroksizmal hemikrania rehabilitasyonu indometazin standart başlangıç rehabilitasyonudur

4. Küme tipi baş ağrısı

BELİRTİLER: Primer gruba giren bu tip baş ağrılarına erkeklerde daha fazla tesadüfülüyor. Genellikle belli sezonlarda ortaya çıkıyor ve hasta evvelki senelerde de aynı aylarda bu ağrıyı yaşamış oluyor. Çok şiddetli yarım baş ağrısı, gözde kızarıklık, alında terleme, göz kapağının düşmesi, baş ağrısının olduğu tarafta btümörün akıntısı belirtiler arasında yer alıyor. Gün içerisinde 4-5 saldırı halinde geliyor ve vahim, dayanılmaz, şiddetli ağrılar şekline izliyor. Bireyden bireye değişmekle beraber en az iki hafta sürüyor. Bu müddet içinde hasta, ağrı sebebiyle bitkin düşüyor.

REHABİLİTASYON: Küme tipi baş ağrısında önleyici rehabilitasyonlar uygulanıyor. Çok sık tesadüfülen bir baş ağrısı tipi değil ama migrenle karışabiliyor ve bu gidişatta olağan migren rehabilitasyonundan cevap alınamayabiliyor.

5. Trigeminal nevralji

BELİRTİLER: Trigeminal nevralji hastanın hayatını güçleştiren bir ağrı tipi. Hastalarda şimşek çakmasına benzeyen vahim bir ağrı oluşuyor. Batıcı, 1-2 saniye süren bu ağrı, vurup kaçma biçiminde yaşanıyor. Genelde gözün etrafında, alt dudakta, üst çenede hemen dişlerin üzerindeki yerlerde görülüyor. Gün içerisinde suratlarca kez tekerrür ediyor.

REHABİLİTASYON: Hastalığın rehabilitasyonu oldukça güç ve çoğunlukla uzun süreli bir rehabilitasyonu gerektiriyor. İlaçla başarı oranı yüzde 60-70 oranında oluyor. Bazı hastalarda cerrahi usulleri de uygulamak gerekebiliyor. Bu hastalara beyin görüntülemesi, Beyin MRG ve Bilgisayarlı tomografi analizi öneriliyor. Zira trigeminal nevralji, MS hastalığı veya beyin uru belirtisi de olabiliyor ya da anevrizma neticeyi ortaya çıkabiliyor.

6. İntrakranyal Hipotansiyon

BELİRTİLER: Beyin damarları kendiliğinden bir akışkan üretiyor ve beyin, kafatasında bu akışkanın içinde yer alıyor. Rastgele bir sebeple bu akışkan eksildiğinde baş ağrısı ortaya çıkıyor. Beyindeki akışkan belden akışkan alma operasyonu sonrasında azalabiliyor. Breyin ya da beldeki fıtığın büyük olup, beyin çeperini ya da omurilik neticesinde de ağrı görülebiliyor. Beyin omurilik akışkanı öbür damar boşluklarına sızıyor ve bu da çok şiddetli baş ağrılarına neden oluyor.

REHABİLİTASYON: İntrakranial Hipotansiyonda hasta uyuduğu zaman baş ağrısı eksiliyor, ayağa kalktığında belirgin hale geliyor.Uyandığında ise vahim bir baş ağrısı başlıyor. Bu hastalarda Beyin Mrg çoğu zaman belirti vermeyebiliyor. Ağrının rehabilitasyonu için yatak istirahatı ve bol akışkan harcanması öneriliyor. Şayet baş ağrısı iki haftadan fazla devam ederse akışkanın sızdığı yeri bulmak gerekiyor. Bu yer bulunduğunda hastanın kendi kanı alınıp o bölgeye enjekte ediliyor. Kandaki pıhtı oraya yapışıyor ve sızmayı durduruyor. Bu baş ağrısı tipinde bazı ilaçlar da kullanılıyor.

7. Yanlış ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı

BELİRTİLER: İki aydan fazla müddetle her gün ya da gün fazla rastgele bir ağrı kesici alındığında bu tip baş ağrısı görülüyor. Özellikle migrenli hastalarda ağrı kesici kullanımı üç ay devam ederse, ağrılar başlıyor. Hasta bu ağrının da migren baş ağrısı olduğunu ve bu sebeple geçmediğini düşünüyor.

REHABİLİTASYON: Rehabilitasyon için ağrı kesicinin kullanımının kesilmesi işe yarıyor. Zira bu, aynı zamanda bağımlılık rehabilitasyonu anlamına da geliyor. İlaç alımı menedilen hasta belli bir müddet vahim baş ağrıları ile karşilaşabilir. Fakat sabirli olduğunda baş ağrisi birden ortadan kalkıyor. Genelde bu 2 hafta müddet zaman aliyor. Bu süreçte uzun müddet yatması ve bol akışkan harcaması gerekiyor.

8. Sinüzit baş ağrısı

BELİRTİLER: Sinüzit ağrılarının büyük bir kısmı migren ya da gerilim tipi baş ağrısı oluyor. Genelde btümörün ve geniz akıntısıyla birlikte seyrediyor. Özellikle grip yarıyılında bu ağrılar daha sık görülüyor. Sinüzit baş ağrısının tanısında çoğu hastanın kan incelemeleri bayağı kıymetlerde olabiliyor, kafa röntgeninde de belirtilere rastlanmayabiliyor. Sinüzit tanisinda en duyarlı muayene tomografi sayiliyor.

REHABİLİTASYON: Doğru antibiyotik rehabilitasyonu ile iyileşme sağlanıyor.

9. Temporal artrit

BELİRTİLER: Şakak bölgesindeki temporal atardamarların iltihabı neticeyi ortaya çıkan ve daha çok yaşlılarda görülen bir ağrı tipi. Tanısı erken konulmadığında âmâlığa neden olabiliyor. Ağrı tek taraflı ve şakaktan başlıyorsa, şakak bölgesi alıngansa, hastanın romatizma ağrısı varsa, kan muayenelerinde sedimasyon ve SRP kıymetleri de yüksekse bu tip ağrıdan şüpheleniliyor.

REHABİLİTASYON: Hastalığın tanısı için biyopsi yapılıyor ve kortizon rehabilitasyonuna başlanıyor. 10. Menenjit baş ağrıları

BELİRTİLER: Yakın zamanda ateşli hastalık geçirmiş, antibiyotik rehabilitasyonundan netice alamamış, ağrı kesicilerin cevap vermediği şahıslarda, ensede sertlik seziliyorsa aralıksız devam eden baş ağrısı, şuur bulanıklığı, bulantı, uyku hali ve kusma varsa, boynu sağa sola döndürmede zorlanılıyorsa menenjite bağlı baş ağrısından şüpheleniliyor. Ağır grip, ağır bakteriyel enfeksiyon ya da kronik tüberkülozlu hastalarda da görülebiliyor.

REHABİLİTASYON: Tanısı güç bir hastalık ve erken tanı konulmadığında vefata bile sebep olabiliyor. Beyin görüntüleme, tomografi, mr ve belden akışkan misali alınarak tanı konuluyor. Laboratuvar sonucunu bilave etmeden antibiyotik rehabilitasyonuna başlanıyor.

11.Menstrüel migren

Bu migrenin öbür migren baş ağrilarindan farkı yok, yalnızca bazı bayanlarda menstrüel başka bir deyişle adet yarıyılında görülüyor. Adet evvelinde gelen ağrı, 4 ya da 5 gün müddetbiliyor. Adet yarıyılında zati gergin olunduğu için bu ağrılar hayatı negatif etkiliyor. Bu ağrı için gözetici rehabilitasyonlarla birlikte hormon tertip edici rehabilitasyon da uygulanıyor.

3 Teklif Ile Baş Ağrilarini Yasaklayın!

• Kumpaslı Yatın. • Stresten Uzak Durun. • Sağlikli Beslenin.