Sıhhatli hayatınızın fark etmediğiniz düşmanları!
Sağlık Yazıları

Sıhhatli hayatınızın fark etmediğiniz düşmanları!

Bunalım ve daha bir hayli mesele, ufak görünse de sıhhati negatif etkiliyor.

Centers for Disease Control and Prevention ’a göre, Amerika’da her sene pasif içicilik suratından 46.000 şahıs kalp hastalığına,3.400 şahıs ise akciğer kanserine tutularak hayatını kaybediyor.

Üçüncü el içicilik olarak deyim edilen yeni bir terim var. Açıklaması, alkol alan bir civarda bulunan insanın üzerine sinen duman kokusunu, bir başka bireyin soluması. Bu gidişatı San Diego State Üniversitesi ’nden Profesör George Matt; ”Hasarsız gibi görünsede boğazı, gözleri ve astım bulgularını etkiliyor ve ortaya çıkarıyor.” biçiminde anlatıyor.

Uzak durmanız gereken bir başka mevzu ise, nargile! Sigara ile mukayese etildiğinde daha az hasarı olduğu iddia edilen bu ürün hakikatinde çok daha fazla hasarlı. Hatta nargile içilen bir mekanda geçirilen tek bir gece bile bir koli sigara içmiş olmakla aynı.

13463.jpg

Yanınızda sigara içen biri varsa bunun sıhhatinizi ne kadar negatif etkileyeceğinizi öğreniyorsunuz, peki yanınızda öfkelenen birinin hayat zamanınızdan zaman çaldığını?

Günlük hayatımız sırasında daha bunun gibi pek çok misal var.

Mesela dükkanında masa başında çalışma çalışmakta zorlanan bir dostunuzun gerginliğini farkında olmadan siz de içselleştirebilirsiniz.

New York Üniversitesi ’nden Psikoloji Profesörü Tracey A. Revenson’a göre şahıstan şahsa devredilen stres ilişkilerden alınan tatmini eksiltiyor. Hatta kan tazyiki, kalp ritmi gibi meseleleri birliktesi getirirken; uykusuzluk, kronik stres, adale gerginliği ve en makûssu kardiyovasküler meselelere zemin sağlıyor.

Karney, bu gibi vakalarda sakin olup karşınızdaki stresli insanı uyarmanız gerektiğini belirtiyor. Böylece hem onun, hem de sizin stresiniz eksilecektir. Bazı araştırmalara göre yürümenin, bisiklete binmenin, hatta kelime bulmacalarının stresi yüzde 54 oranında eksiltiyor.

23468.jpg

Şikago ’daki Rush Üniversitesi, Uyku Bozuklukları Araştırma Merkezi Direktörü Hekim James Wyatt uykunun insan bedeni için büyük bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Fakat yanında garip sesler çıkaran biriyle yatmanın can sıkıcı olduğunu ve sabah kalktığında bu vaziyetle beraber gelen asap bozukluğu, denge bozukluğu ve hatta direksiyon başında yatakalma gibi neticeler doğurabileceğini vurguluyor.

Sıkışan hava o bölgedeki yumuşak dokuya tesir eder ve doku titreyerek hengameli bir ses çıkarır. Bu vakayı yasaklamak için uyku evveli içki alınmamalıdır. Zira içki bu bölgedeki adaleleri yumuşatır ve titreşime rant sağlar. Ya da horlayan şahıs yan uyuyarak diliyle hava kanalını tıkamaz ve böylece horlama kesilir.

22039.jpg

The New England Journal of Medicine ’da yayımlanmış bir çalışmaya göre, kilolu bir eş ile yaşamak sizin kilo alma tehlikenizi yüzde 37 oranını çoğaldırıyor. Bu vaziyet kilolu bir ev dostuyla yaşamada yüzde 57’ye çıkıyor. Başka Bir Deyişle ev içindeki bireylerinde sizin kilo çemberinizde büyük tesiri var.

San Diego ’daki Kaliforniya Üniversitesi ’nden Hekim James Fowler ise, şahısların kilo alma meylini sosyal çevresinin çok fazla etkilediğini belirtiyor. Fakat güçlü bir bağ varsa aranızda bu vaziyet sizin lehinize çevrilebilir. Misalin tamamı tanımadığınız insanlardan oluşan bir spor salonu yerine arkadaşınızla beraber gittiğiniz spor salonu daha sizi daha seri pozitif doğrultuda etkiler.

Özellikle bayanlar erkeklere göre daha fazla mesullük duygusu sezdiği için erkeğinin bunalıma girmesi onu çok değişik bir ebatta düşünmeye iter. Misalin; onun bunalımda olma nedeninin kendisi olduğunu ve onu mutlu edemediğini düşünür. Bu vaziyet strese, baş sızısına ve asap bozukluklarına yol açabilir. Hatta bunalıma giren eşinizin makûs alışkanlıklar edinmesi, hiddetli ve dargın olması, hatta hıyaneti sizi çok hasar verebilir.

Bu bunalıma mani olmak için zorunlu sosyal etkinliklerinizin olduğundan emin olmalı, yoga kurslarına ya da dostlarınızla daha sık buluşmalara katılmaya özen göstermelisiniz.

14586.jpg

Annals of Internal Medicine ’da yayımlanmış bir çalışmaya göre, alkol hakimiyetini kaybetmiş bir dost sizi yüzde 70 oranında fazla alkol almaya itiyor. Bu mevzu sizi hem ruhsal, hem de sıhhatsel açıdan negatif doğrultuda etkiliyor. Böylece karaciğer ve beyine büyük hasar veriyorsunuz.

Fakat çok sevdiğiniz ve çok fazla içen bir dost civarınızla buluşacaksanız randevuya olabildiğince geç gidin Arizona State Üniversitesi ’nden Psikoloji Profesörü William Corbin, bir saat gecikmenin bir kokteyle denk olduğunu vurguluyor.

Orada bir alkol, bir su kaidesine uymalısınız. Bu vaziyet sizde kabarıklık yaratacak ve daha az meşrubatsınız. ‘Hayır, yeniden de kendimi frenleyemem’ diyorsanız finansal doğrultudan kendinizi kısıtlayarak az parayla gitmelisiniz.

7442.jpg

Temiz bir erkek size çok cazip gelebilir, fakat her dakika paklik yapan bir erkek çok garip kaçabilir. Bir cins saplantı hastalığı olan obsesif kompulsif bozukluğu Amerika’da üç milyon şahsa 30 yaşından evvel teşhis konulmuş.

North Carolina Üniversitesi ’nden Psikolog Jonathan Abramowitz, bu rahatsızlığını yaşayan birinin arındığı bir yeri tekerrür ve tekerrür arınacağınız söylüyor. Hatta OKB hastası biriyle yaşamanın güç olduğunu, ya onunla aralıksız tartışma edeceğinizi ya da onun acı sürüklemesini görmemek için obsesif tutumlarına takviye edeceğinizi vurguluyor.

Bu mevzuda ona terapi rehabilitasyonları ile takviye edebilir ve stres gibi etmenleri ikinizden de uzaklaştırabilirsiniz. Fakat o terapiyi kabul etmezse siz gidin ve bildiğiniz şeyleri ona sualin yalnızca ondan kaynaklanmadığını, birlikte her şeyi aşabileceğinizi anlatın.

15820.jpg
.