Genel Sağlık

Saçımıza arkadaş yiyecekler

.

.jpg

Saç özellikle bayanlar için çok fazla ehemmiyet taşır. Oysa kırık, dökülen ve elektiriklenen saçlar her zaman can sıkar. Bu sebeple doğru bir gıda tüketimi gerekir. Bu gıdalarla hem saçınızı, hem de cildinize gözeteceksiniz!

18329.jpg

Saçlarınız temel olarak proteinlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu surattan bolca ‘protein’ almalısınız! Dana, koyun ve kuzu eti dışında, az yağlı peynir, yumurta, balık, bezelye, yoğurt bol protein kapsayan gıdalardır.

17108.jpg

Soya proteinleri de saçınızı hem kuvvetlendirir, hem de uzatır. Bu surattan ‘tofu ve soya sütü’ harcamayı bakımsızlık etmeyin.

14620.jpg

‘Biyotin’ isimli madde saç ve cilt sıhhati açısından çok ehemmiyetlidir. Biyotin en çok, et mahsulleri, süt ve süt mahsulleri, pişmiş yumurta sarısı, balık ve patateste bulunur.

11749.jpg

‘Silika’ saçın dökülmesini eksilttiği tanımlanan bir maddedir. Bu da patates kabuğunda, salatalıkta, yeşil ve kırmızı biberde bolca vardır.

18311.jpg

Saç kaybının en ciddi sebeplerinden biri anemidir. Bunu önlemek için ‘demir’ içeriği zengin olan yiyecekler harcamalısınız. Demir, karaciğer gibi sakatatlarda, kepekli undan yapılan mahsullerde, koyu yeşil sebzelerde ve yumurtada bulunur

17455.jpg