Genel Sağlık

Sıhhatinizin usunuza gelmeyen baş düşmanları

.jpg

Yanınızda sigara içen biri varsa bunun sıhhatinizi ne kadar negatif etkileyeceğinizi öğreniyorsunuz, peki yanınızda öfkelenen birinin hayat müddetinizden zaman çaldığını?

Günlük yaşamımız sırasında daha bunun gibi pek çok misal var. Alarmda kalın, yaşam niteliğinizi çoğaldırın.

31430.jpg

Stres

Stres bazen karşınızdaki bireyin gerginliğinden dahi size bulaşabilir. Mesela dükkanında masa başında çalışma çalışmakta zorlanan bir dostunuzun gerginliğini farkında olmadan siz de manevileştirebilirsiniz.

New York Üniversitesi ’nden Psikoloji Profesörü Tracey A. Revenson’a göre şahıstan şahsa devredilen stres ilişkilerden alınan tatmini eksiltiyor. Hatta kan tazyiki, kalp ritmi gibi meseleleri birliktesi getirirken; uykusuzluk, kronik stres, adale gerginliği ve en makûssu kardiyovasküler meselelere zemin sağlıyor.

Karney, bu gibi vakalarda sakin olup karşınızdaki stresli insanı uyarmanız gerektiğini belirtiyor.

Bazı araştırmalara göre yürümenin, bisiklete binmenin, hatta kelime bulmacalarının stresi yüzde 54 oranında eksiltiyor.

23468.jpg

Horlama

Şikago ’daki Rush Üniversitesi, Uyku Bozuklukları Araştırma Merkezi Direktörü Hekim James Wyatt uykunun insan bedeni için büyük bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Fakat yanında acayip sesler çıkaran biriyle yatmanın can sıkıcı olduğunu ve sabah kalktığında bu gidişatla beraber gelen asap bozukluğu, denge bozukluğu ve hatta direksiyon başında yatakalma gibi neticeler doğurabileceğini vurguluyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre horlayan birnin yanında yatan şahıs gece basmakalıpa oranla 47 dakika daha az yattığı tespit edildi.

Horlama boğaz ve ağzın arasındaki kanala hava sıkışmadır. Sıkışan hava o bölgedeki yumuşak dokuya tesir eder ve doku titreyerek hengameli bir ses çıkarır. Bu hadiseyi yasaklamak için uyku evveli içki alınmamalıdır. Zira içki bu bölgedeki adaleleri yumuşatır ve titreşime rant sağlar.

Bu gidişat kilolu bir ev dostuyla yaşamisme yüzde 57’ye çıkıyor. Başka Bir Deyişle ev içindeki bireylerinde sizin kilo çemberinizde büyük tesiri var.

San Diego ’daki Kaliforniya Üniversitesi ’nden Hekim James Fowler ise, şahısların kilo alma meylini sosyal çevresinin çok fazla etkilediğini belirtiyor. Fakat güçlü bir bağ varsa aranızda bu gidişat sizin lehinize çevrilebilir. Misalin tamamı tanımadığınız insanlardan oluşan bir spor salonu yerine arkadaşınızla beraber gittiğiniz spor salonu daha sizi daha acele pozitif istikamette tesirler. Ya da beraber verdiğiniz bir söz ile sıhhatli beslenme ve natürel tariflerle kilo verim işleminizi galibiyete götüreceksiniz.

20362.jpg

Depresyon

Depression Is Contagious kitabının yazarı Psikolog Michael Yapko, bunalıma girmiş bir şahısla ilişkiniz varsa, sizin de bunalıma girme ihtimalinizin yüzde 25 oranında çoğaldığını belirtiyor. Özellikle bayanlar erkeklere göre daha fazla mesullük duygusu sezdiği için erkeğinin bunalıma girmesi onu çok değişik bir ebatta düşünmeye iter.

Bu gidişat strese, baş sızısına ve asap bozukluklarına yol açabilir. Hatta bunalıma giren eşinizin makûs alışkanlıklar edinmesi, hiddetli ve agresif olması, hatta hıyaneti sizi çok hasar verebilir.

Bu bunalıma mani olmak için lüzumlu sosyal etkinliklerinizin olduğundan emin olmalı, yoga kurslarına ya da dostlarınızla daha sık buluşmalara katılmaya özen göstermelisiniz.

14586.jpg

Fazla içki tüketimi

Annals of Internal Medicine ’da yayımlanmış bir çalışmaya göre, alkol hakimiyetini kaybetmiş bir dost sizi yüzde 70 oranında fazla alkol almaya itiyor. Bu mevzu sizi hem ruhsal, hem de sıhhatsel açıdan negatif istikamette etkiliyor. Böylece karaciğer ve beyine büyük hasar veriyorsunuz.

Fakat çok sevdiğiniz ve çok fazla içen bir dost civarınızla buluşacaksanız randevuya olabildiğince geç gidin Arizona State Üniversitesi ’nden Psikoloji Profesörü William Corbin, bir saat gecikmenin bir kokteyle denk olduğunu vurguluyor.

Orada bir alkol, bir su kaidesine uymalısınız. Bu gidişat sizde kabarıklık yaratacak ve daha az meşrubatsınız. ‘Hayır, yeniden de kendimi frenleyemem’ diyorsanız finansal doğrultudan kendinizi kısıtlayarak az parayla gitmelisiniz.

7442.jpg

Obsesif kompulsif bozukluğu

Temiz bir erkek size çok cazip gelebilir, fakat her dakika paklik yapan bir erkek çok acayip kaçabilir. Bir cins saplantı hastalığı olan obsesif kompulsif bozukluğu Amerika’da üç milyon şahsa 30 yaşından evvel teşhis konulmuş.

North Carolina Üniversitesi ’nden Psikolog Jonathan Abramowitz, bu rahatsızlığını yaşayan birinin arındığı bir yeri tekerrür ve tekerrür arınacağınız söylüyor. Hatta OKB hastası biriyle yaşamanın güç olduğunu, ya onunla devamlı münakaşa edeceğinizi ya da onun acı sürüklemesini görmemek için obsesif tutumlarına takviye edeceğinizi vurguluyor.

Bu mevzuda ona terapi rehabilitasyonları ile takviye edebilir ve stres gibi etkenleri ikinizden de uzaklaştırabilirsiniz.

Açıklaması, alkol alan bir etrafta bulunan insanın üzerine sinen duman kokusunu, bir başka bireyin soluması. Bu gidişatı San Diego State Üniversitesi ’nden Profesör George Matt; ”Hasarsız gibi görünsede boğazı, gözleri ve astım bulgularını etkiliyor ve ortaya çıkarıyor.” biçiminde anlatıyor.

Uzak durmanız gereken bir başka mevzu ise, nargile! Sigara ile mukayese etildiğinde daha az hasarı olduğu iddia edilen bu ürün gerçeğinde çok daha fazla hasarlı. Hatta nargile içilen bir mekanda geçirilen tek bir gece bile bir koli sigara içmiş olmakla aynı.

13463.jpg
.