Sigara Ve çocuk
Sigara

Sigara Ve çocuk

Sigaranın hafif tesiri dahi çocukta bilme marifetini azaltıyor.

Cincinatti Çocuk Sağlık Kurumu uzmanları, Amerika’da 13 milyon çocuğun ikinci derecede sigara tesiri altında kaldığını açıkladı.

Hafif sigara tesirinde kalan çocuklarda dahi, bilme, okuma, matematik problemlerini çözme gibi kabiliyetlerin eksilebildiği saptandı.

Yaş ortalaması 6-16 olan 4 bin 399 çocuğun kanında, cotinine maddesi bedene nikotin girdikten sonra oluşan madde oranı incelendi. Kobaylarda düşük dozda cotinine tespit eten uzmanlar, daha sonra kobayların sigara kullanıp kullanmadığını denetledi. Araştırmada kobayların son beş senede sigara kullanmamış oldukları belirlendi.

OKUMA ÜZERİNDEKİ BECERİYİ AZALTIYOR

Kanlarında cotinine maddesi fazla bulunan çocuklarda, okuma, matematik problemlerini çözme hünerinin eksilmiş olduğu kaydolundu. Sigara tesirinin çocuklarda en fazla okuma üzerindeki beceriyi eksilttiği belirlendi.

Araştırmada kobaylarda en düşük cotinine oranı, her litre kanda 15 nanogramın altında bulundu.

Günde bir koliden daha az sigara içen biriyle oturan çocuğun kanında, her litrede 1 nanogram cotinine maddesi oluştuğuna işaret eden uzmanlar, bu oranın bilme hünerinin etkilenmesinde yeterli olduğunu kaydetti.

Sigaranın çocuklarda bilme ve yorum marifetini eksiltmesinin, tütünün içindeki çok ölçüde bulunan kimyevi maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor. ABD’de çocukların yüzde 45’inin konutlarında sigara tesirinde kaldığı, çocukların yüzde 85’inin kanına tespit etilebilir oranda cotinine maddesine tesadüfüldüğü bildirildi.

Uzmanlar, sigara içilen konutlarda hava arınıcı makinelerin kullanılmasının tesiri eksiltebileceğini düşünüyor.

Konuyla alakalı araştırma raporu, Akademik Pediatrik Kuruluşu konferansında açıklandı.