At Kestanesi
Tamamlayıcı Tıp

At Kestanesi

Çınar ağacını hatırlayan hoş görünümüyle caddeleri süsleyen at kestanesinin zehirli meyvesi, harici olarak kullanıldığında varis ve hemoroide iyi geliyor, romatizmal ağrıları ve güneş kirlerini gideriyor.

Amerikan Doktorlar Birliği nin haftalık mecmuası JAMA nın bir alt yayını olan “Archives of Dermatology”de yer alan bir yazıda, at kestanesi ekstresinin bereketleri anlatılıyor. Yazıya göre, kaynatılıp içilmesi halinde vefata dahi sebebiyet verebilen bu zehirli meyvenin ekstresi, damar ve kılcal damarların yapısını gözeterek, pürüssüz bir deriye sahip olmayı sağlıyor. At kestanesi özünün merhem, tentür veya jel haline getirilmiş cinslerini cilde sürerek kullanmak, varis ve romatizmal hastalıklar haricinde, bacaklardaki ağrı, bitkinlik, kaşıntı ve darbe neticeyi oluşan şişliklere de iyi geliyor. Sürmelik tentürleri aktarlarda bulunabilen meyvenin eczanelerde satılan hap biçimindeki tabletlerinin kullanımı içinse kesinlikle hekime müracaat etmek gerekiyor.

Zehirli olduğu için, meyvesinin ham veya kaynatılarak yenilip içilmesinin öldürücü olabileceğini vurgulayan uzmanlar, problemli bölgelere harici olarak merhem veya tentür biçiminde sürülmesinin ise gözle görülür iyileşmelere yol kalemtıraşını belirtiyor. Atkestanesi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN