Sigara Tiryakisi Annenin Çocuğu
Sigara

Sigara Tiryakisi Annenin Çocuğu

Sigara tiryakisi annenin bebeğinin, astım ve soluk darlığı tehlikesiyle doğduğu saptandı. ABDde Kick tıp mektebinde yapılan araştırmada, gebeliğinde sigara içen annenin bebeğinin solunum yollarında, genetik zarar alana gelebildiği tanımlandı.

Güney California bölgesinde yaş ortalaması 4-7 olan 2 bin 950 çocukta yapılan araştırmada, sigara içen anneden doğan çocuklarda daha fazla solunum yolları rahatsızlığı kaydolundu. Anne karnındaki bebeğin genetik olarak hasarlı maddelerden daha fazla etkilendiğine değinen uzmanlar, bu tehlike grubundaki bebeklerin daha dünyaya gözlerini açamadan, sigaranın hasarına maruz kaldığını belirtti.

Eskiki araştırmalarda, bulundukları etrafta sigara tesirinde kalan çocuklarda, solunum yolu rahatsızlıklarının tırmandığı tanımlanmıştı.

Deoksirübo Nükleik Asit DA ZARAR ALANA GELİYOR

Sigara tiryakisi anneden doğan çocukların ağızlarından alınan salya misalleri üzerinde Deoksirübo Nükleik Asit araştırması yapan uzmanlar, bu çocuklarda, akciğeri zehirli maddelerden gözetebilen enzimi üreten genlerin daha az bulunduğuna tespit etti. Tiryaki anneden doğan çocukların, sigara içmeyen anneden doğan çocuklara göre sağlık kurumuların acil servislerini 3 ile 7 kere daha fazla ziyaret ettikleri tanımlandı.

Anne karnında sigara tesirinde kalan çocuklarda egzersiz sırasında göğüste alana gelen hırıltının, sigara içmeyen anneden doğan çocuklara göre 2.2 kat daha fazla olduğu kollandı. Sigara içen anneden doğan çocuklarda yaşam süresince göğüste alana gelen hırıltı tehlikesinin yüzde 80, astım tehlikesinin ise yüzde 60-70 çoğaldığı bildirildi.

Araştırma raporu, Journal of Respiratory and Clinical Care Medicine isimli mecmuada yer aldı.