10 bireyden 8 ’i hasta
Ağrı

10 bireyden 8 ’i hasta

Yapılan araştırmalar cemiyetin %80 ’inin bel ağrısı sürüklediğini gösteriyor.

İstanbul Millet Sıhhati Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, artrit ve benzer hastalıklar hakkında bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturmak için her sene 12 Ekim “Dünya Artrit Günü” olarak anılıyor. Bu seneki aktifliklerde ankilozan spondilit hastalığı ve sıkça tesadüfülen bel ağrısı için bilgilendirme amaçlanıyor.

Vücut tarafından üretilen, eklemlerde alana gelen iltihabi bir hastalık olan artrit, ayak ve el bileği, diz gibi eklemlerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkarak, şişme, sertleşme ve ağrı gibi belirtilere neden oluyor.

Çeşitli romatizmal hastalıklarla ilişkilendirilen hastalığın tek bir formu bulunmuyor. Hastalığın bazı formları çok ağır izlerken, bazıları ise yarıyıl yarıyıl kendisini gösteren hafif şiddette olan artritler olarak görülüyor.

Dünyada yapılan araştırmaların insanların yüzde 80’inin yaşamları boyunca en az bir defa bel ağrısı yaşadığını ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, en sık görülen ağrı tipinin mekanik bel ağrısı olduğu belirtildi.

Uzun müddet ayakta kalmak ağrıları tetikler

Açıklamada, “Mekanik bel ağrısı tanımı daha çok fiziksel etkinliklerde şiddetlenen ve dinlenirken gevşeyen bel ağrıları için kullanılır. Sıklıkla belin adale bağ ve eklemlerinin zararlanması veya doğru çalışmasından kaynaklanmaktadır. Mekanik kaynaklı bel ağrıları sıklıkla omurganın alt kısmını etkileyen, kalçaya ve bacaklara kadar ağrının şiddetinin sezildiği ağrılardır. Öne doğru çok eğilip kalkmak, uzun müddet ayakta kalmak, uzun müddet yürümek iyice ağrıları tetikler. Günlük zorlayıcı etkinlikler yapan her bireyde mekanik bel ağrılarına tesadüfülür.” ifadelerine yer verildi.

Ayakta uzun müddet durmaktan sakınınız

Mekanik sebeplere bağlı bel ağrılarından korunmak için şu teklifler sunuldu: “Her gün kumpaslı olarak bel ve karın adalelerini kuvvetlendirici egzersizler yapın. Lüzumlu gidişatlarda ağır nesneleri, beli dik pozisyonda yakalayıp, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız. Ayakta uzun müddet durmaktan sakınınız. Çay ve kahve tüketimini azaltınız.

Stresle başa çıkma usulleri geliştiriniz. İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp bedeninizi esnetiniz. Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır. Değişik sporlarla uğraşanların spora başlamadan evvel ısınma ve sonrasında da esneme stretching egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde ehemmiyetlidir. Kilo vermek bel ağrısı tehlikesini eksiltir.”

KAYNAK:Anadolu Ajansı