Aktar nebatlarından Alzheimer ilacı
Alzheimer

Aktar nebatlarından Alzheimer ilacı

İngiltere ’de, bilim adamları Alzheimer ve Parkinsona karşı aktar ve eczanelerde kolaylıkla bulunan 30 değişik vitamin ve mineral kapsayan bir ilaç geliştirdi.

Bilim insanları, yaşlılıkla beraber oluşan nörolojik hastalıkları durduracak nebatsal bir yöntem geliştirdi. Aktarlarda dahi bulunan nebatlardan elde edilen süper ilaç Alzheimer ve Parkinson ’a derman olacak.

İngiltere ’nin McMaster Üniversitesi ’nden bilimadamları demans ve yaşlılıkla beraber alana gelen nörolojik hastalıkları tamamen iyileştiren veya hastalığın tesirlerini eksilten bir ‘süper ilaç ’ geliştirdi.

30 DEĞİŞİK VİTAMİN

İlacın içeriğinde, aktarlar ve eczanelerde de kolaylıkla bulunan ve çoğu zaman yiyecek yardımı olarak da kullanılan 30 değişik vitamin ve mineraller bulunuyor.

Üniversitenin laboratuvarlarında yaşlı insanlardakine eş bir civar oluşturmak emeliyle farelerin beyin hücrelerinin yarısından aşırısı alındı ve birkaç ay süresince mevzubahisi ilaç verildi.

TEST SONUÇLARI ZAFERLİ

Deneyin sonunda farelerin beyinlerinde gözle görülür iyileşmeler saptandı. İlerleyen zamanlarda ise süper ilacın farelerin beynindeki gerilemeyi tamamen giderdiği tespit edildi. Bunun dışında ilacın denge, görüş, koklama ve motor sistemlerde de düzelmeye neden olduğunu belirtiyor. Koklama kaybı nörolojik hastalıkların bulgularından biri olarak kabul ediliyor. Prof. Jennifer Lemon “Vitaminler, folik asit ve yeşil çay ’ın yanı gizeme nebat özlerininin sentezinden elde edilen ilacın tesirleri son akarsu zaferli. Bu yeni ilacın yaşlılığın negatif tesirlerini yok edecek eforda olduğunu deneylerimizde tespit ettik. Biz tüm yiyecek dayanakların pozitif güzergahlarını tek bir ilaçta topladık. Gelecekte bu ilaç Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların tesirlerini yavaşlatacak eforda olacaktır” dedi.  İlaç yakında insanlar üstünde de sınanmaya başlanacak. İlacın 2018 ’de piyasada olması bekleniyor.