Alzheimer için yeni molekül
Alzheimer

Alzheimer için yeni molekül

Bulunan yeni molekül alzheimera umut oldu.

Güney Koreli bilim adamları, alzheimer hastalığının rehabilitasyonu için kullanılacak yeni bir molekül keşfetti.

Yonhap haber ajansının Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne KIST katlandırdığı habere göre, çalışmanın lideri Kim Young-soo ve Yang Seung-hoon, Necrostatin-1 olarak adlandırılan molekülün, beyin hücrelerinin vefatını ve öğrenişsel bozuklukları eksilttiğini ortaya çıkardı.

Sinirlere ait hücrelerin vefatını eksiltmenin, rehabilitasyonun ehemmiyetli bir niyeti olduğunu belirten bilim adamları, neticelerin, Necrostatin-1 molekülünün, hastalığın nedeni olarak öğrenilen amyloid beta ve hyperphosphorylated tau proteinlerini faal şekilde önlediğini gösterdiğini ifade etti.

Kim, “Bundan sonra Alzheimer hastalığının nedenlerini bulmaya ve zamanla yeni rehabilitasyon usullerinin geliştirilmesine yoğunlaşacağız.” dedi.

Güney Kore Milli Bilim ve Teknoloji Araştırma Müesseseyi tarafından finanse edilen çalışmanın neticeleri, “EMBO Molecular Medicine” mecmuasında yayımlandı.

Sadece Güney Kore’de takribî 700 bin bireyin demans hastası olduğu hipotez edilirken, bu rakamın 2024 senesinde bir milyona erişeceği sanılıyor. Anadolu Ajansı