Sıcaklarda kalbiniz erimesin
Kalp - Damar Hastalıkları

Sıcaklarda kalbiniz erimesin

Bayındır Sağlık Grubu uzmanları sıcaklar ve tatil mevsimi sebebiyle, sıcaklara karşı dikkatli olmak ismine balakalar paylaştılar.

“Tatil kalbe iyi kazanç” diyen Bayındır İçerenköy Sağlık Kurumu Kardiyoloji Bvefat Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, kalp ve tansiyon hastalarına sağlıklı tatilin reçetesini yazdı: Tatile gitmeden evvel kesinlikle kalp hakimiyetinden geçin. Saat 10:30 ila 15:30 arasında, güneşe çıkmayın.

Öğle saatlerinde kısa bir şekerleme iyi kazanç. Akışkan kaybına karşı bol su ve soda için. Yüzerken çok açılmayın, ayaklarınızın dokunduğu yerlerde suratın. Kardiyoloji uzmanı olan yerlerde tatil yapmayı seçim edin. Bacakta kabarıklık ve halsizlik başladıysa hekiminizi arayın!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil telaşı başlarken, fazla sıcaklarda zorunlu temkinleri almayan tansiyon ve kalp hastalarını bazı riskler de bekliyor.

Tatilin kalp için çok faydalı olduğunu vurgulayan Bayındır İçerenköy Sağlık Kurumu Kardiyoloji Bvefat Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, “Tatil, ruhen ve kalben gevşetir, gençleştirir. Ruhunuza iyi gelen her şey kalbinizi de besler, gençleştirir” diyor. Ancak zorunlu ihtiyatlar alınmadığı takdirde kalp ve tansiyon hastaları açısından bazı mahzurlar olabileceğine dikkat toplayan Prof. Dr. Timurkaynak, bazı minik ama tesirli temkinlerle tatilden sağlık depolamış bir halde dönülebileceğini söylüyor. 

Prof. Dr. Timurkaynak, tatil tasarıyı yapanlar için 10 tesirli sağlıklı tüyosu veriyor:

1EVVEL HEKİM SONRA TATİL: Tatile çıkmadan evvel kesinlikle kalp hakimiyetinden geçin. Böylece tatile gitmeden evvel rastgele bir sağlık meseleniz varsa evvelden tedbirini almış ve tatilde rastgele bir tatsızlık yaşamamış olursunuz. Ayrıca tatilden döndükten sonra kışa hazırlık için tekerrür hekim hakimiyetinden geçmenizde fayda var.

2KISA ŞEKERLEMELER İYİ KAZANÇ: Sıcak ve nemli hava kalbiniz için yük oluşturur. Bu sebeple saat 10:30 ila 15:30 arasında, güneş ışınlarının en tesirli olduğu saatlerde güneşe çıkmayın. Serin ve gölgede istirahat edin. Öğle saatlerinde kısa bir şekerleme iyi kazanç. 

3İDRAR SÖKTÜRÜCÜ KULLANANLAR DİKKAT: Sıcak sebebiyle beden tuz ve su kaybeder. İdrar söktürücü ilaç kullanan tansiyon ve kalp yetmezliği hastaları, bu sebeple çok daha dikkatli olmalı, hekimlerine danışarak gerekirse ilaç dozlarını eksiltmelidirler. Aksi halde akışkan kaybı çoğalışı sebebiyle tansiyon düşebilir ve böbrek işlevleri bozulabilir. 

4AKIŞKAN KAYBINA KARŞI SU VE SODA: Sıcak sebebiyle terleme neticeyi kaybedilen akışkan ve tuz kesinlikle yerine konmalı, bol akışkan tercihan su ve soda alınmalı. Baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetler ortaya çıkarsa tansiyon çok düşmüş olabilir; ilaç dozları hekime danışılarak eksiltilmeli. 

5YÜZDÜĞÜNÜZ DENİZ BREYİNİZİ AŞMASIN: Denize giden kalp ve tansiyon hastaları, yüzerken çok açılmamalı, ayakların yere dokunduğu yerlerde yüzmeli. 

6AKDENİZ MUTFAĞI ÖMRÜ UZATIR: Ağır yağlı yemekten ve fazla içkiden kesinlikle uzak durulmalı, yaz meyve ve sebzeleri ile zeytinyağlı hafif yemek ve salatalar seçim edilmeli. Unutmayın, Akdeniz mutfağı yaşam uzatan tek mutfaktır. 

7SICAKTA SPOR KALBE HASAR: Sıcak ve nemli havalarda fazla ve ağır egzersiz yapılmamalı. Sabah erken ve akşam saat 17 ’den sonra yapılan yüzme, yürüyüş ve egzersiz hareketleri en uygun yaz sporlarıdır. 

8İSHAL VARSA EVVEL BOL AKIŞKAN SONRA HEKİM: Yaz aylarında sıkça tesadüfülen besin zehirlenmeleri neticeyi ortaya çıkan ishal, akışkan kaybına neden olarak, böbrek işlevlerinizi bozabilir ve tansiyonu düşürebilir. Müddet kaybetmeden bol akışkan alınmalı ve hekime başvurulmalı. 

9BACAKTA KABARIKLIK BAŞLADIYSA HEKİME: Göğüs sızısı, soluk darlığı, baş dönmesi, bitkinlik, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı ve bacaklarda şişlik gibi şikayetler olursa kesinlikle zaman kaybetmeden hekiminize müracaat etin. 

10HEKİMİ OLAN YERLERDE TATİL YAPIN: Tatil yapacağınız bölgedeki sağlık kurumularda kardiyoloji uzmanı olup olmadığını ve 24 saat boyunca koroner anjiyo yapılıp yapılmadığını bilin. Bu merkezlerin telefonlarını kesinlikle kaydolun.