Senede 250 Bin Şahsı
Kalp - Damar Hastalıkları

Senede 250 Bin Şahsı

Tıbbi yanılgılar suratından her sene takribî 250 bin şahıs ölyor. ABD ’de yapılan bir araştırma tıbbi yanılgılar sebebi ile senede takribî 250bin şahsın can verdiğini ve vefat sebepleri içerisinde “tıbbi kusurların” 3.sırada olduğu aslını gözler önüne seriyor.

   Vefat sebepleri arasında en fazla kalp krizi ve kanser hastalıkları biliniyor. ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi vefat sebeplerini ele alarak incelemiş. Genel yargı olan kalp krizi ve kanser vefat sebeplerinin ilk ikisi. Ancak enteresan olan vefat sebeplerinin üçüncüsünün “tıbbi yanılgılar” olması. 

   ABD’nin ehemmiyetli sağlık kuruluşlarından olan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Martin Makary liderliğinde ülke genelinde yapılan araştırma, Amerikan sağlık sistemi hakkında esrarengiz neticeler ortaya koyuyor. British Medical Journal’da yayımlanan araştırmaya göre, Amerikan sağlık kurumularında ve sağlık kuruluşlarında tıbbi yanılgılar neticeyi her sene 250 bin etrafında şahıs yaşamını kaybediyor. 

   Bu neticenin oldukça sansasyonel bir reele işaret ettiğini dile getiren Makary, kalp hastalıkları ve kanserin ardından tıbbi kusurların trafik kazaları, Alzheimer, felç ve solunum sistemi kaynaklı hastalıklardan daha fazla can aldığını dikkat topluyor.

    ABD Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi’nin raporlarına göre ise vefat sebepleri sıralamasında kalp hastalıkları ve kanserin ardından solunum sistemi kaynaklı vefatlar geliyor. Araştırma, merkezin bu istatistiklerinin de denetlenmesine sebep oldu.

    Makary, merkezin, sağlık kurumuların mahrem balakaları olduğu mazeretiyle tıbbi kusur kaynaklı vefatların istatistiklerini yakalamadığını kaydolarak, “Havacılıkta bir uçak düştüğünde kimse oradaki vefatlarla alakalı balakaların havayolu firmasının mahrem alanı olduğunu iddia etmez. Sağlık kurumular da kamu güvenliği ile alakalı müesseselerdir ve bizce aynı standartlara göre ele alınmalıdır” değerlendirmesini yaptı. Makary’ye göre Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi, sağlık kurumulardan tıbbi kusur kaynaklı vefatlarla alakalı kumpaslı olarak balaka toplamalı ve bunları ülkedeki sağlık personelinin balakasına sunmalı.

    Araştırmada ayrıca, merkezin vefat sebepleri ile alakalı istatistiksel balaka kodlarının 1949’da yazıldığına ve o tarihte tıbbi kusur kaynaklı vefatlarla alakalı yeterince balaka ve farkındalık olmadığına dikkat çekilerek artık bu vefatların kayıtlarının bir araya gelmesi gerektiğine işaret edildi.

   Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi’nin raporlarına göre 2014 senesinde ABD’de kalp hastalıklarından 614, kanserden 591 ve alt solunum yolları hastalıklarından 147 bin şahıs yaşamını kaybetti.

   Bu araştırma sonrasında ise uslara şu sual geliyor “Peki Tükiye ’de bu oran ne?”