Elektronik sigara da kanser yapıyor
Sigara

Elektronik sigara da kanser yapıyor

Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi, üreticilerinin tütünden yapılan sigaralara göre daha tehlikesiz olduğunu iddia etmelerine karşın, elektronik sigaralarda kansere neden olan zehirli kimyeviler bulunduğunu bildirdi.

FDA, 2 büyük elektronik sigara imalcisinin mahsullerine yapılan testlerde, aralarında otomotiv sektöründe kullanılan antifirizin temel maddesinin de bulunduğu bazı zehirli kimyeviler tespit edildiğini belirtti.

FDA yetkilisi Dr. Joshua Sharfstein, mahsullerin ne kadar nikotin ve ne kadar öbür kimyevileri kapsadığı hakkında çok az şey aşinasını söyledi.

FDA’daki bilim adamları, araştırılan 19 çeşit elektronik sigaranın yarısında insanlarda kansere neden olan nitrozamin bulunduğunu, nikotin kapsamadığı bildirilen bazı mahsullerde ise düşük seviyede uyarıcılara tesadüfüldüğünü, bu mahsullerin öncelikle Çin’de üretildiğini ifade etti.

FDA yetkilileri, mahsulleri araştırılan şirketlerin merkezi Florida’daki Smoking Everywehere ile merkezi Arizona’daki NJoy Cigarettes olduğunu açıkladı. FDA, 2 işletmeye karşı harekete geçilip geçilmeyeceği hakkında ise açıklamada bulunmadı.

Elektronik Sigara Derneği ise FDA’nın testlerinin, doğru ve emin neticelere varmak için beceriksiz olduğunu ileri sürdü.

Amerikalı kamu sıhhati korunucuları, kimileri çikolata, ciklet, nane aramosı kapsayan elektronik sigaraların genç insanları tütün mahsullerine alıştırmak için bir köprü misyonu gördüğünü belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde elektronik sigaralar tütün kanunlarına tabi değil. Bu surattan genç insanların basitlikle bu mahsulleri alabildiği bildirilirken, Elektronik Sigara Derneği, azalarının mahsullerini yalnızca uzun zamandır sigara içen erişkin insanlara sattığını iddia ediyor.

Elektronik sigaralar doğrudan akciğerler tarafından emilen nikotin buğuyu üretiyor. Üreticileri, yakıcı ve kanser sebebi hasarlı maddeler kapsamadığı mazeretiyle mahsullerinin sigara tiryakileri için sıhhatli bir alternatif olduğunu öne sürüyor.

Senatör Frank Lautenberg mart ayında, tehlikesiz olup olmadığı ispatlanana kadar elektronik sigaraları piyasadan sürüklemesi için FDA’ya müracaat etmişti.