Bonzai Büyük Risk!
Sigara

Bonzai Büyük Risk!

Avrupa ’ya göre ülkemizde daha seri yaygınlaşan bonzai hem kafa karıştırıyor hem de riskin ebadı gün geçtikçe çoğalıyor.

Bonzai beyni öldürüyor Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, son senelerde ortaya çıkan ve gençler arasında süratli bir biçimde dağılan sentetik uyuşturucuların Türkiye’de öncelikli olarak önüne geçilmesi gereken büyük risklerden olduğunu söyledi. Dr. Mehmet Yavuz, “Bonzai kullanan bireylerin bu uyuşturucuyu hafife almaları ve esrar ayarında bir kategoriye koymaları çok yanlıştır. Zira bonzai, kokainden dahi daha riskli neredeyse eroin seviyesinde bağımlılık yapabilen çok riskli bir uyuşturucudur” dedi. REEM Nöropsikiyatri Merkezi kurucusu Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, Türkiye’de Bonzai, Jamaican, Yabancı, Fişek adlarıyla anılmakla birlikte, yurtdışında K2 ve Spice olarak adlandırılan sentetik uyuşturucuların muhtelif nebatların, zehirli kimyevilerle karıştırılmasıyla elde edildiğini belirterek, “Bu kimyevi maddelerden kimilerinin neler oldukları ve uzun vadede ne gibi hasarlara neden oldukları henüz bütün keşfedilememiştir. Türkiye’de kullanımı gün geçtikçe artan bu sentetikler Türkiye’de öncelikli olarak önüne geçilmesi gereken büyük risklerden.

 Bonzai kullanan bireylerin bu uyuşturucuyu hafife almaları ve esrar ayarında bir kategoriye koymaları çok yanlıştır. Zira bonzai, kokainden dahi daha riskli neredeyse eroin seviyesinde bağımlılık yapabilen çok riskli bir uyuşturucudur. Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni, ulus arasında sentetik ot, sentetik esrar diye adlandırılmasıyla birlikte, kokusunun yoğunluğunun esrar kadar olmaması, ufak ölçülerde taşındığı için polis aramalarında basitçe gözden kaçması ve esrar gibi ekstra mücadele ve hazırlamaya gerek kalmadan yalnızca sigaraya ufak ölçülerde koyularak içilmesi nedeniyle ağını gün geçtikçe çoğaldırmaktadır” diye konuştu.

ÜLKEMİZE ÖZELLİKLE Mİ SOKULMAK İSTENİYOR?! Bonzainin en korkutucu tarafının ülkemizde süratle sanki salgın hastalık seviyesinde yaygınlaşması olduğunu kaydolan Dr. Yavuz, şunları kaydoldu; “Yaptığımız analizlere göre öteki Avrupa ülkerinde pek gündem mevzusu oluşturmayan bu sentetik uyuşturucunun, bizde çok ucuza piyasaya verilip süratle yaygınlaşması bir çok sual işaretini de birliktesi getirmektedir. Acaba bazı saklı eforlar genç beyinleri yıkım etmek için, tasarılı ve sistemli bir çalışma mı yapmaktadır. Doğrusu devletimizin güvenlik ünitelerinin tahlili ve araştırması gereken bir mevzudur. NASIL OLSA BIRAKIRIM DEMEK FACİAYA GÖTÜRÜYOR Bonzai’yi kullanan gençler, esrar kullananlar gibi ot olma masumluğuna sığındıkları halde hakikatte kimyevi maddelerle oluşturulan Bonzai en riskli uyuşturucular arasında yer almaktadır. Kaldıki, esrar da riskli bir uyuşturudur. İş yaşamımda esrar ve eşi maddeler sebebiyle beyin işlevleri bozulan ve alzheimer eşi tablolar büyüyen çok rakamda hastaya tanık olmuşumdur. Bonzaide de öteki uyuşturucularda olduğu gibi bazen rehabilitasyon ile ya da tesirli telkin ile veya psikoterapi iie bir müddet ara verilmesi, şahısta “nasıl olsa istediğim zaman vazgeçebiliyorum, bir kere içmemde ne varki” diyerek uyuşturucuya tekerrür dönülmesi faciayla sonuçlanmaktadır. Zira kullanıcı sudan mazeretlerle tekerrür tekerrür uyuşturucuya dönmekte bu ise kalıcı fiziksel ve psikolojik arazların ağırlaşmasına git gide beynin ve vücudun tükenmesine neden olmaktadır.

YÜKSEK BAĞIMLILIK OLUŞTURUYOR Bonzai’nin yerli ve yabancı internet sitelerinde fütursuzca reklamı yapılmakta ve gümrükten nebat tozu, tütsü, kimyevi gübre ya da nebatsal aroma mahsulleri biçiminde geçirilmektedir. Şurası unutulmamalıdır ki, her uyuşturucu madde, daha güçlü bir uyuşturucuya mutasyon yapar ayrıca kullanılan maddenin dozu ya da eforu giderek çoğalır ve en sonunda vefat vuruşuna kadar gidebilir. Elde edilen yapay ve sahte neşe hali ne kadar yüksekse bağımlılık derecesi de o kadar şiddetli olur. Birey, natürel zevklerden neşe alamaz olur, nihayetinde beyin ve beden iflasa gider. Risk neredeyse eroin seviyesinde.

 % BONZAİ KALICI PSİKOLOJİK HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR Fiziksel ve ruhsal olarak dışa vurumu yüksek olan Bonzai, en çok kullananlarda vefat hissini yoğun bir biçimde yaşatmaktadır. Bir nevi panik hücum tesirlerini ortaya çıkararak, soluk alamama, bayılma hissi, kalp çarpıntısı gibi tesirlerin aralıksızı kronik bir psikolojik rahatsızlığa da davetiye çıkartmaktadır. Öteki uyuşturucular gibi mutluluk, coşkunluk vermesinden çok ajitasyon, asaplılık, algılarda bozukluk yaratması nedeniyle kabahat işlemeye büyük mahal vermektedir. Ayrıca duygu gidişat bozukluğu, bunalım, odaklanamama, anksiyete, içe dönüklük, yalnız kalma isteği, huzursuzluk, fazla fobi, evham, telaş, unutkanlık, bilme eforluğu, asaplılık, dargınlık, ani tepkiler ortaya çıkabilmektedir.

BONZAİ KALBİN DURMASINA NEDEN OLABİLİR Bonzai, muhtelif ülkelerde değişik zehirli kimyeviler katılarak farklı adlarda piyasaya verilmektedir. Ülkemizde de bir kaç kimyevi maddeden dolayı sanki daha nitelikli bir maddeymiş gibi kullanıcılar aldatılmaktadır. Temelinde bir kaçı öğrenilmekle birlikte hangi kimyevilerden oluştuğu da bütün olarak öğrenilmemektedir. Ancak bir reel varki uyuşturucunun alınmasından 3-5 dk sonra yoğun bir vefat fobisi ile birlikte sanki bir panik tablosu yaşatmaktadır. Kalbin atışları anormal yükselmekte, bazen de yüksek ritme ayak uyduramamakta ve durmaktadır. Bireyin vefatı ise kalp krizinden oluştuğu sanılmaktadır. Bu sebeple kuşkulu kalp krizi vefatlarında bonzai kullanımı incelenmelidir.