Selülitin Nedenleri Nelerdir?
Grip - Soğuk Algınlığı

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

Selülit kremleri, bayanların kabusu gidişatındaki selülite asıl anlamda çözüm oluyor mu acaba?
Son birkaç seneden bu yana ismini sıkça telaffuz etmeye başladığımız selülit ya da tıp dilindeki ismiyle ”dermopanniculosis”, bayanların takribî yüzde 80’inde görülüyor. Ancak bu netlikle bir hastalık olarak değil kozmetik bir problem olarak değerlendiriyor.
Kimse mucize üretmiyor Yaradan bayanları muhteşem bedenlere sahip olarak yaratırken aynı zamanda neden selülit yaradılışını da muhtemel kıldı dersiniz… Cevabı çok kolay; onu gebeliğe ve emzirmeye hazırlamak için. Ergenlik çağında hormonlar hücrelerin enerji depolama kapasitesini artırıyor, bu sırada bedenin bağ dokularının elastikiyeti eksiliyor. Yağ hücreleri şişmeye başlıyor ve cildin epidermis dokusundan görünür hale geliyor. Başka Bir Deyişle özellikle üst bacaklarda dalgalı bir görünüm alan cilt, bağ dokusu tarafından dermis katmanında artık yakalanamayan büyük yağ hücrelerinden başka bir şey değil. Selülit bir kere oluşmaya başladığında ise bedende kan dolaşımı meseleleri ortaya çıkıyor ve gidişat giderek makûslaştırıyor. Zira gitgide şişen yağ hücreleri kanın damarlarda dolaşımını engelliyor ve bedendeki su etraftaki dokularca yakalanarak cildin görüntüsünün bozulmasına yol açıyor.

Nebatlar kozmetiğin favorisi
Reelinde bedenimiz ilk işaretleri 20 ve 30 yaşları arasında vermeye başlıyor. Neredeyse her iki bayandan biri selülitle işte bu yaşlarda tanışıyor. Bacaklar ve popo bölgesindeki cilt dalgalanmalarını kollar ve göğüslerdeki elastikiyet kaybı izliyor. Neticede mucize beklememek gerekiyor ama bu problemleri yüksek teknolojiyle üretilen bakım mahsulleri, spor aletleri ve doğru masajlarla en aza indirmek muhtemel. Selülit kremleri ne kadar tesirli sualine gelince; bilimsel araştırmalar selülit mahsullerinin yağ ambarlarına nüfuz ettikleri oranda yüzeydeki görünümü efektif olarak düzenlediklerini ortaya koyuyor. İşte yeni nesil selülit kremleri de kalça, popo ve özellikle üst bacak bölgesindeki huzursuz edici yağ hücreleri üzerinde sistematik bir hakimlik kurmayı kastediyor. Faal maddeler hücrelere kadar inerek yağ yakımını harekete geçiriyor. Böylece XXL ebatlı yağ hücrelerinin sıradan ebatlarına geri dönmelerine takviyeci oluyor. Bunlara ilave olarak bio-etkin maddeler kan dolaşımını harekete geçiriyor, mikro-sirkülasyonu etkin hale getiriyor ve bağ dokusunu kuvvetlendiriyor.
Nebatlar da özellikle son senelerde selülit mevzusunda kozmetik dünyasının favorisi olmuş vaziyette. Selülit mahsullerinde son yarıyılda yıldızı parlayan ananas ve papaya ikilisi pürüzsüz ve gergin bir cildin mimarı olarak lanse ediliyor. Ananas ayrıca nem yakalama, yağ bölme ve gerginleştirme özellikleriyle öne çıkıyor. Ancak yalnızca egzotik değil aşina meyveler de hoşluğumuza hizmet ediyor. Misalin, elma selülit preparatlarının içinde istenmeyen pürüzleri giderici tesir gösteriyor. Yağ hücrelerinin gereğinden fazla genişlemesini önleyerek olgunlaşmasını yasaklıyor.
Selülitin sebepleri: Fazla kilolar: Lipozitlere ne kadar yağ depolanırsa selülit o kadar keskinleşiyor.
Yanlış beslenme: Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı yanlış beslenme selülit meseleyi olarak karşımıza çıkıyor.
Hareketsizlik: Adale dokuları yerini yağ dokularına vazgeçiyor. Aynı zamanda bu da kan dolaşımını negatif etkiliyor.
Sigara içmek: Nikotin cildin kan damarlarını daraltıyor. Hücrelerde tutunan fazla su cilt yüzeyinde dalgalanmalara nede oluyor.
Doğum hakimiyet hapları: Uzmanlar doğum hakimiyet haplarındaki hormonların selülit yaradılışına yol açtığını düşünüyor. Ama bu henüz bütün olarak ispatlanmış değil.
Uzmanlar ne diyor?
Selülit kremleri Reelinde selülit kremleri mevzusunda birşey söylemek bana kalırsa çok anlamlı değil zira onlar tıbbi bir alternatif değil. Kremler netlikle bir işe bereket ya da afacan sınamaz. Tamamen bir işe yarasa zati bilimsel bir yöntem olur. Bir şeyin bilimsel bir rehabilitasyon yöntemi olabilmesi için herkese uygulandığında, herkeste belirli bir zafer tutulması gerekir. Ben üç bireye uyguladım yada bakın, 10 birey ne kadar mutlu diyerek bir şeyi rehabilitasyon yöntemi sunamazsınız. Kremler bu sınıfta yer alırlar. Memnun olduğunuz sürece kullanın, en makûssu parasal hasar görürsünüz. Portakal kabuğu dediğimiz şeyin yaradılışında bir hayli etken de rol oynuyor reelinde; genetik etkenler, beslenme, bireyin yaşamında sporun olup olmaması, kumpaslı yaşantıya bağlı birtakım etkenler… Bunlardan bir tanesi noksansa, onun yine yerine konması bereketli olur. Portakal kabuğu görüntüsünden kurtulmak isteyen bireyin krem kullanma mevzusunda tekerrür düşünmesi gerekir.
Cilde serum zorunlu
Kış aylarında her zamankinden daha fazla su içmelisiniz.
Kış ayları cilt için de en zorlu yarıyıldır. Bu mevsimde cildiniz susuz kalır, derinizin rengi solar. Kış aylarında her zamankinden daha fazla su içmelisiniz. Bedeninizin vitamin ve mineral lüzumunu en iyi biçimde karşılamalısınız. Ancak her şeye karşın cildinizi kışın etkilerine gözetemiyorsanız, paniğe kapılmayın. Serumlar, cilt bakımında mucizeler yaratıyor. Jel içerikli serumlar, cildi ıslatıp gerginleşmesini sağlıyor. Hem de çok kısa bir vakitte. Kozmetik mahsulleri arasında yer alan serumların bazı cinslerinde bol ölçüde su bulunur ve suda eriyen maddelerin cilde acele nüfuz etmelerini sağlar. Bu sebeple surata ıslatıcı uygulamadan evvel serum kullanmak doğru bir hareket olur. Serum cinslerinin rakamı çok fazla. Siz kendi cildinize en uygun olan serumu seçmeye özen göstermelisiniz.