Şehirlere göre çocukların sağlıklı beslenme haritası
Sağlık Yazıları

Şehirlere göre çocukların sağlıklı beslenme haritası

Türkiye Sağlık Araştırması bilgilerine göre 07-14 yaş grubundaki çocuklarda yüzde 24,5 ile ağız ve diş sıhhati meseleleri ilk sırada yer alıyor. Yüzde 11,5 ile göz ve enfeksiyöz hastalıklar, yüzde 4,7 ile cilt hastalıkları ve yüzde 4,1 ile beslenme sebebi ile ortaya çıkan hastalıklar Türkiye ’de çocuklarının meseleleri.

Ayrıca şehirlere göre çocukların sağlık haritasını çıkartan Diyetisyen Emre uzun diş sıhhati, cilt , göz ve obezite için genç yaşta neler yapılması gerektiğini açıklıyor. Listenin en riskli bölgesi Marmara Bölgesi iken, sağlık meselelerinin en az tesadüfüldüğü bölge Akdeniz Bölgesi ’dir.

Doğu Şehirleri

07-14 yaş arası çocuklarda obezite, göz-cilt hastalıkları ve diş çürüğü yaygın…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ’nin beslenme alışkanlıkları içerisinde et ve süt mahsulleri geniş yer kaplarken, sebze ve meyveler oldukça hudutlu oranda sofralarda yer buluyor.

Bu bölgede süt mahsullerinin yeterli biçimde harcanıyor. Bu sebeple diş kaybı çok sık görülmez ancak tatlı tüketimi sebebi ile diş çürüğü yaygındır. Anne-babalar tatlı tüketimine dikkat etmelidir, teklifim haftalık tatlı tüketiminde önceliği sütlü tatlılardan yana kullanmalarıdır.

Çocuklar daha fazla meyve ve sebze tüketimine yönlendirilmelidir. Bu balakalara ek olarak karbonhidrat tüketimi fazla olduğu olan doğu şehirlerinde obezite oldukça yaygın görülmektedir.

Çocuklar daha fazla fiziksel etkinliğe yönlendirilmeli ve beslenme alışkanlıklarını ufak yaşlardan itibaren değiştirilmeye çalışılmalıdır. Pişirme stili olarak kavurma,kızartma cinsi gıdalar yerine haşlama, fırın veya ızgara usulünü seçim edilmelidir.

Besin kaybı asgariye indirilerek alınan fayda maksimize edilmiş olur. Bunun yanında kanserojen madde alımı minimize edilmiş olur.

KARADENİZ BÖLGESİ

07-14 yaş çocuklar için tek tehlike, tereyağı ve kızartma

Kırmızı et ve tavuk yerine daha çok balık harcanması, çok muhtelif otların yer aldığı sofralar çocukların beslenmesi açısından pozitif mutfaklar. Karadeniz bölgesinde yeterli kalsiyum A vitamini, C vitamini ve D vitamini alımı sebebiyle diş, göz ve cilt hastalıkları daha ender görülmektedir.

Diyetisyen Emre Uzun 07-14 yaş arası çocuklar için tek tehlike olarak kızartma ve tereyağ tüketimi görülebilir, diyor.

Emre Uzun fiziksel etkinlik sayılabilecek hareketliliğin de Karadenizli çocuklar için  obeziteyi önleyebilecek öteki bir mevzu olduğunu belirtiyor.

 İÇ ANADOLU BÖLGESİ

07-14 yaş çocuklar obeziteye yakın…

İç Anadolu ’nun beslenme alışkanlığı ufak yaşlardan itibaren hububat, Ayrıca bu bölgede, hayvancılık sayesinde et ve et mahsulleri tüketimi de yaygın.

Genel olarak karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenen İç Anadolu Bölgesi ’nde yetişen çocuklar tüketim sebebi ile obeziteye yakın bir bölge. Çocuklar daha fazla fiziksel etkinliğe yönlendirilmeli ve beslenme alışkanlıklarını ufak yaşlardan itibaren değiştirilmeye çalışılmalıdır.

Bölgenin noksan kalsiyum tüketimi diş çürükleri ve kayıplarına yol açabilmektedir. Bu sebeple 07-14 yaş arası çocuk gelişimi için mutfaklarda süt, yoğurt, peynir,pekmez, yeşil yapraklı sebzelere, yağlı tohumlar ve kuru baklagiller kesinlikle bulunması gerekir.

Bölgede sebze ve meyvenin noksan tüketimi ile A vitamini noksanlığı göz ve ciltte hastalıklar oluşmasına sebebiyet verebilir. Çocuklar daha fazla meyve ve sebze tüketimine yönlendirilmelidir.

 Öte yandan noksan süt ve süt mahsulleri tüketimi diş çürüklerine yol açma olasılığı bu bölgede de tehlike oluşturabilmektedir.

Akdeniz ve Ege Bölgesi perhiz beslenmeyi btemizlettiği için obezite tehlikesinin düşük olduğu bölgelerdendir.

MARMARA BÖLGESİ

En Riskli Bölge…

Bu bölge yoğun göç sebebiyle diş, göz ve cilt hastalıkları ve obezite açısından büyük tehlike btemizletmektedir. Yoğun tempo 07-14  yaş aralığındaki çocukların umursamama edilmesine neden olabilmektedir.

Bölge çocuklarının fast food ve abur cubur tüketimine yönelmesi, buna ek olarak fiziksel etkinliğin noksanlığı obeziteye davetiye çıkarabilmektedir.

Yeniden noksan vitamin ve mineral alımı ile görülen A ve C vitamin noksanlığı ten ve gözde sağlık meselelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 07-14 yaş aralığında çocukları daha çok sebze, meyve süt tüketimine yönlendirilmelidir.

Bunun yanında fiziksel etkinliği yaşam stillerine katması sağlanmalıdır. Böylece daha sağlıklı nesil yetiştirilmesine katkıda bulunmuş olunacaktır.

.