Karnımızın guruldamasının nedeni!
Sağlık Yazıları

Karnımızın guruldamasının nedeni!

Karnımızdan gelen enteresan sesler yalnızca acıktığımızı mı haber veriyor, yoksa başka bir sebebi olabilir mi? Bilim bu guruldamayı bakın nasıl açıklıyor?

Bedeninizde lezzetli bir şey varsa, sindirim sisteminiz peristalsiz guruldamalarını oluşturacak fırsatı bulamayacaktır. Aynı zamanda gazlı gıdaları daha az harcamak da guruldamanın eksiltilmesine dayanakçı olabilir. Kaynak: Bilimfili

41558_7.jpg

Sindirim sistemiyle alakalı öğrenilmesi gerekenlerden birisi de gıdaları ileriye doğru iten bir yol olması. Adale büzülmelerinin yarattığı dalgalar, içeriği gıdayı peristalsiz olarak adlandırılan bir süreçle aralıksız olarak alta doğru iter. Yediklerinizin sindirim yolu süresince hareketine ilaveten, bu kasılıp-rahatlamalar; besinin akışkan ve öbür sindirim öz sularıyla karışmasına ve kimüs olarak öğrenilen vıcık vıcık bir karışım haline gelmesine dayanakçı olur.

41558_1.jpg

Karın guruldaması bu sürecin bir sonucudur.

Bu bileşimler itildikçe ve emilimi basitleşecek parçalara böldükçe, hava baloncukları ve gaz çıkışı olur ve bu da bir ses oluşturur, dinlediğimiz ses de bu sestir.

41558_2.jpg

Karın guruldaması sadece aç olduğunuzda değil, rastgele bir zamanda da olabilir. Fakat midenizde ve ince bağırsağınızda besin varsa, guruldama azıcık daha suskun hale kazanç. Tıpkı boş bir kurutma aygıtına sadece bir çift spor kundura atmak ile spor kunduranın yanı gizeme kurutucuyu havlularla doldurmak gibidir. Spor pabuçlar kurutucunun içerisinde sektikçe çıkardığı ses havlular tarafından bastırılır.

41558_3.jpg

Fakat muhtemelen merak ediyorsunuzdur; şayet mideniz boşsa, yiyecekleri hazmetmek için başlayan adale kasılıp-rahatlamaları neden oluyor? Nedeninin açlık ve iştahla bir alakası yoktur. Midenizin kendisini boşaltmasından takribî iki saat sonra, mideniz yerel asapları uyaran hormonlar salgılayarak beyninize bir ileti gönderir.

41558_4.jpg

İki netice alana kazanç: Birincisi, kasılma ve rahatlamalar ilk turda kalan gıdaları süpürür. İkincisi, boş midenin titreşimleri sizi acıktırır. Adale büzülmeleri –ta ki tekerrür yiyene kadar– hemen hemen her saat başlar ve genellikle 15-20 dakika devam ettikten sonra biter. Bazı gidişatlarda, fazla guruldama mide rahatsızlığı ya da irritabl bağırsak belirtiyi gibi tıbbi bir sualin işareti olabilir. Bu gidişatlarda, mide gurultusuna bir dizi gastrointestinal sindirim sistemiyle alakalı şikayetler de eşlik eder.

41558_5.jpg

Artık karın guruldamasına neyin neden olduğunu öğreniyoruz, peki bunu hakimiyet edebilmenin bir yolu var mıdır? Hengameli bir göbeği susturmaya dair bir ipucu olarak; birkaç tane büyük öğün yerine, minik minik daha fazla öğün yemektir.

41558_6.jpg
.