Antibiyotiklere mukavemetli bakteri kabusunda bir ilk reelleşti!
Sağlık Yazıları

Antibiyotiklere mukavemetli bakteri kabusunda bir ilk reelleşti!

Bir kadın hastada öğrenilen tüm antibiyotiklere mukavemetli bakteri tespit edildi. Mukavemetli bakterilerin 2050 senesinde her 3 saniyede 1 şahsı öldürebilecek kadar kuvvetleneceği öngörülüyor.

Zatürre rehabilitasyon edilemez vaziyete gelebilir. Antibiyotik rehabilitasyonu gerektiren tüberküloz rehabilitasyon edilemez. Kısacası antibiyotik, zorunlu olduğu sağlık meselelerinde işe yaramadığında, pek çok sağlık meseleyi rehabilitasyon edilemeyecek vaziyete gelebilir.

37811_5.jpg

Antibiyotiklere mukavemetin tavan yaptığı 2014 senesinden bu yana 1 milyondan fazla birey enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan dolayı hayatını yitirdi. İngiltere ’de 22 ayda hazırlanan Küresel Eylem Tasarıyı raporunda antibiyotiklere mukavemetli bakterilerin 2050 senesinde her 3 saniyede 1 şahsı öldürebilecek kadar kuvvetleneceği öngörülüyor.

37811_1.jpg

Doktorların korktuğu ilk hadise Amerika Birleşik Devletleri ’de alana geldi. Pennsylvania eyaletinde öğrenilen tüm antibiyotiklere mukavemetli olan bir ‘süper bakterinin ’ 49 yaşındaki bir kadın hastada tespit edildiği belirtildi.

37811_2.jpg

MCR-1 isimli antibiyotiğe mukavemetli bir gene sahip olan bakterinin, colistin isimli ‘son takat antibiyotiğine ’ de mukavemetli olduğu açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı ’ndan Dr. Tom Frieden, ‘Antibiyotikler için yolun sonunun hiç de uzak olmadığını kavramış olduk ’ dedi.

37811_3.jpg

Antibiyotikler bakteriler karşısında işe yaramadığında olabilecekler ise ürkütücü: Uzuv nakilleri neredeyse ihtimalsiz hale gelecek. Bugün kolay bir harekât olan patlayan apandisiti operasyonla almak ölümcül olabilir.

37811_4.jpg