Sağlıklı ve Güzel Görünümlü Tırnaklar İçin Ne Yapılmalı?
Grip - Soğuk Algınlığı

Sağlıklı ve Güzel Görünümlü Tırnaklar İçin Ne Yapılmalı?

Uzmanlar, yanlış manikürden dolayı çıkan iblis tırnaklarının ellerin mikrop kapmasına ve cerahatli hastalıklara yol açabileceğini belirtiyor.
Sıhhatsiz etraflarda yapılan manikürler ise çok ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. İşte Dermatolog Dr. Meriç Aksoy’dan tırnak bakımına dair ehemmiyetli ipuçları…
Tırnak bakımı nasıl yapılmalı?
Parmak uçlarını darbelerden gözetmek, minik cisimleri yakalamak gibi ehemmiyetli vazifeleri olan tırnakların hoş ve bakımlı olması, bireyin kendine güvenini artırır. Sıhhatli tırnaklar sert, düzgün yüzeyli, deri rengine yakın renkte ve elastiktir. Böyle tırnaklara sahip olmak için her hafta kumpaslı bakım yapmalısınız. 4-6 haftada bir de profesyonel bakım yaptırmanız iyi olur. Profesyonel bakım için kendi manikür aletlerinizi götürün, manikür suyunun size özel olmasına ve aletlerin sterilizasyon aygıtında bekletildiğine de dikkat edin.

* Tırnaklarınızı her biri aynı ebatta olacak biçimde düzgünce kesin. Çok derine girmeyin, aksi takdirde enfeksiyon ve batıklar oluşabilir.
* Tırnağa, törpüleme harekâtını hep aynı istikamete doğru yaparak biçim verin.
* Tırnak etlerini yumuşatmak için ellerinizi suda bekletip, yumuşayan tırnak etlerini makasla kesebilir ya da tahta çubukla geriye doğru itebilirsiniz.
* Renkli ojeyi alta gözetici ve besleyici bir oje sürdükten sonra uygulayın.
Tırnak bakımında nelere dikkat edilmeli?
Sıhhatli, güçlü görünümlü tırnaklara sahip olmak için iş yaparken kesinlikle eldiven kullanın. Suda, deterjanlı suda, tozlu civarda gözetmesiz kalmamalarına dikkat edin. Nitelikli bir el kremi kullanın. Tırnak masajını kökten uçlara doğru yapın; unutmayın ki el ve tırnak sıhhati açısından masaj çok ehemmiyetlidir.
Kelebek, Nilüfer Pazvantoğlu