Genel Sağlık

Saçınızdaki beyaz ‘kabustan’ böyle kurtulun!

….

.jpg

Bitkinliğin, stresin, harcanan bol nişastalı gıdaların tetiklediği kepek problemini çözümünü öğreniyoruz! Daha evvel ki çözüm yollarınız işe yaramadıysa bir de bu usullerle ‘beyaz kabusa’ veda etmeye ne dersiniz?

21992.jpg

Aspirini bir de saçınızda deneyin!

Kepek probleminiz moralinizi mi bozuyor? 2 aspirini toz haline getirin ve saçınızı devirirken her seferinde kullandığınız şampuana ilave edin. Karışımı saçınızda 1-2 dakika bekletin, sonra iyice durulayın ve olağan şampuan ile tekerrür yıkayın.

20146.jpg

Kabartma tozu – Karbonat

Kepeği hakimiyet altına almak için saçlarınızı nemlendirin ve sonra bir avuç dolusu kabartma tozu ile saçlarınızı saç tenine doğru iyice ovalayın.

Bunu saçınızı her yıkadığınızda yapın, fakat yalnızca kabartma tozu kullanın, şampuanlamayın. Saçınız başlangıçta kuruyabilir. Ancak, birkaç hafta sonra saç deriniz natürel yağlar üretecek, saçlarınız daha yumuşak olacak ve saç teninizin pul pul olmasından kurtulacaksınız.

19724.jpg

Limon

Pul pul kepek kafanızı kaşındırıyorsa, çözümü buzdolabınızda arayın. Yalnızca saç teninize iki yemek kaşığı limon ile masaj yapın ve sonra suyla durulayın. Daha sonra bir fincan suya bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bununla saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı kepekleriniz kaybolana kadar her gün yapın.

15497.jpg

Ağız gargarası

Kötü vaziyetteki yoğun kepeği rehabilitasyon etmek için, saçınızı kumpaslı olarak şampuanla yıkayın, sonra ağız gargaralarıyla durulayın.

Tuzluk alın ve kuru olan saç teninize azıcık tuz serpin. Sonra, saç teninize masaj yaparak tuzu yedirmeye çalışın. Kuru ve pul pul olan saç teninizi şampuan uygulaması için hazır hale getirmiş olacaksınız. Daha sonra şampuanla yıkayın.

17148.jpg

Sirke

 
Kepekten kurtulmak için, her şampuanlamanın ardından 2 fincan soğuk suya 2 fincan elma sirkesi ilave edip saçınızı bununla durulayın. Ayrıca, saçınızı şampuanlamadan evvel saçınıza doğrudan 3 yemek kaşığı sirke uygulayarak saç teninize masaj yapın. Birkaç dakika bu biçimde bekleyin ve saçınızı durulayın. Sonra her zamanki gibi saçınızı şampuanlayın.

17132.jpg

Kepeklenmeye iyi gelen bu yöntemleri kesinlikle uygulayın!

– İki çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı okaliptus yağı, bir çorba kaşığı yoğurt, bir tane E vitamini, bir çay kaşığı deniz tuzu, birkaç damla lavantayı karıştırıp saç dibine uygulayın ve iki saat başınızı streçle sarıp bekletin.

Bunu haftada bir defa uygulayın.

15695.jpg

– İki litre suyun içine bir kahve fincan elma sirkesi ilave edip durulama suyu olarak kullanın.

– Biberiye otunu kaynatarak elde edeceğiniz akışkanı saç teninize masaj yaparak sürün. Bu harekâtı haftada iki defa yapın.

13326.jpg

– İki yemek kaşığı koçboynuzu otu tohumunu bir litre suda kaynatın ve süzün. Bu karışımı haftada iki kere uygulayın.

– İki kadeh dolusu kaynar derecedeki suya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış hindiba çiçeği sarı saçlara veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırganotu yaprağı kumral ve esmerlere ilave edin. Soğuyana kadar demlenmeye vazgeçin. Sonra süzün ve saçlarınızı durularken, hafif masajla uygulayın.

11749.jpg
.