Ağır sırt çantaları çocukların sıhhatini bozuyor!
Sağlık Yazıları

Ağır sırt çantaları çocukların sıhhatini bozuyor!

Ağır sırt çantaları çocuklarda ortopedik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Mektep çağındaki her 4 çocuktan birinin sırtı ve beli ağrıyor.

Çantayı iki omuza takmak tek omuzdan iyidir!

Daha mı havalıdır yoksa daha mı basittir belirsiz ama mektep çağındaki çocuklar genellikle çantalarını tek omuzda taşımayı beğenir. Çantayı tek omuzda taşımak skolyoz gibi kalıcı bozukluklarına yol açmasa da, bedenin çantanın olduğu tarafa doğru eğilmesine ve tek taraflı omurgaya çok yük binmesine yol açabilir. Bunun neticesinde omurga yaralanmaları ve omurga balanssızlığı gibi ehemmiyetli meseleler ortaya çıkabilir.

35687_3.jpg

Kambur yapıyor

Bu hareket sırasında çocuk kamburunu çoğaldırır ve belini düzleştirir. Ağır çanta ayrıca boyun adalelerini de zorlayarak boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Ayrıca çocuk ağır çanta taşırken oluşan balanssızlık neticesinde basitlikle düşüp, yaralanabilir. Bu surattan çantaların yükünü gevşetmek özellikle sırt ve bel sıhhati için çok ehemmiyetlidir.

35687_1.jpg

Mektep çağındaki her 4 çocuktan 1’inin bel veya sırtı ağrıyor

Mektep çağındaki çocuklar için sırt çantası taşımak, günlük rutinlerinin bir parçası. Sırt ağrıları yaşamak için oldukça erken gibi görünse de, mektep çağı çocuklarının yüzde 25-30 ’u bel ve sırt ağrısı sürükler. Bu surattan çocuğunuzda sırtta ve belde ağrı, kollarda veya bacaklarda hissizlik gibi şikayetler varsa, mesele derinleşmeden temkinini alın.

35687_2.jpg