Sabahları bitkin uyanıyor ve sıklıkla ağrı sürüklüyorsanız dikkat!
Sağlık Yazıları

Sabahları bitkin uyanıyor ve sıklıkla ağrı sürüklüyorsanız dikkat!

Her yerim ağrıyor, uyku kumpasım yok, sabahları bitkin kalkıyorum, bir cinsli dinlenemiyorum… Bu şikayetleri sık dile getiriyorsanız fibromiyalji hastası olabilirsiniz. Özellikle boyun, baş ve kalça bölgesinde görülen ağrılarla hayatı çekilmez kılan hastalık, ağırlıkta bayanlarda ve stresli bir hayat sürenlerde görülüyor.

Fibromiyalji; yaygın beden ağrısı, uyku bozukluğu, bitkinlik, tüm bedende tutukluk, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda anlaşma gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Bu belirtinin sebebi bütün olarak öğrenilmemekle beraber travma, spor yaralanmaları, uyku bozuklukları, otonomik disfonksiyon ve psikolojik bozukluklardan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Erkeklere mukayeseyle daha çok bayanlarda görülmekle beraber her iki türü ve her yaş grubunu da etkileyebilir.

Fibromiyaljiyi tetikleyen etmenler şu biçimde sıralanabilir:

Stres
Düzensiz bir hayat, bitkinlik
Fazla sigara ve içki tüketimi
Psikolojik sorunlar
Uzun vakit oturma ya da ayakta durma
Yüksek çalışma temposu

Hekim hekim dolaşmayın

Fibromiyaljinin rehabilitasyonunda karar ehemmiyet taşımaktadır. Şayet hastalığa doğru teşhis konulmaz ise şahıs farklı bir hastalığın rehabilitasyonunu görerek, ilaç yükü altında ek meselelerle karşılaşabilir ve hastalık, kronik bir hal alabilir. Ayrıca çok rakamda hekime gitmek, bir hekimin uyguladığı rehabilitasyonu vazgeçip, değişiğine başlamak da hastalığı negatif istikamette etkilemektedir. İlaçla rehabilitasyon edilebilen fibromiyalji hastalığında özellikle rehabilitasyonu sürdürülebilir kılmak ehemmiyet taşımaktadır.

3 aydan uzun süren ağrıya dikkat

Fibromiyalji tanısı konulurken kronik ağrı hikayesi ve duyarlı noktalar göz önünde bulundurulur. Bedenin üst ve alt yarısında, fazla noktada 3 aydan uzun süren ağrı şikayetleri dikkate alınmalıdır. Ağrının bütün sebebi tespit etilememekle beraber bölgesel ve sistemik değişik hastalık kuşkusunu ortadan kaldırmak için detaylı tetkik ehemmiyetlidir.

Uykunuzu tertip edin, balanslı beslenin

Fibromiyalji hastalarının ilaç rehabilitasyonuna ek olarak günlük hayatlarında da birtakım farklılıklar yapması gerekmektedir. Stresten temizletilmiş, kumpaslı bir yaşam, balanslı beslenme ve kumpaslı uyku rehabilitasyonun en ehemmiyetli anahtarlarıdır. Beden dinlenemediği sürece şahıs, günlük yaşamda karşılaştığı en küçük bir vakaya dahi fazla tepki verecektir.

Spor rehabilitasyonda kilit rolü üstleniyor

Fibromiyalji rehabilitasyon sürecinde spor yapmak son derece tesirli olmaktadır. Yorucu bir iş gününün sonunda spora gitmek çok neşeli görünmese de haftada en az 3 gün spor yapılmalıdır. Uzun saatler masa başında çalışmak ve hareketsizlik, adalelerin gelişimini negatif istikamette tesirler. Spor sayesinde bireyin hem adaleleri çalışmakta hem de kendini iyi sezmektedir. Yalnızca ilaçla bu hastalığın rehabilitasyonunun muhtemel olmadığı unutulmamalıdır.

Uzun saatler yazı yazmak şikayetleri artırıyor

Fibromiyalji rehabilitasyonunda emel, ağrı ve bitkinlikten şikayet eden, fiziksel ve sosyal yaşamı etkilenmiş bireyin kasvetlerine müteveccih rehabilitasyon alternatiflerini hazırlamaktır. İlaç rehabilitasyonunda ağrı kesiciler ve adale hafifleticiler seçim edilir. Ancak ilaç rehabilitasyonuna ek olarak hasta eğitimi de ehemmiyetlidir. Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun vakit yazı yazma, ağırlık kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışmasının şikayetleri artıracağı unutulmamalıdır.

Fibromiyaljiden korunmak için…

Uykunuzu tertip edin
Spor yapın
Sağlıklı ve balanslı beslenin
Stresten uzak durun