Dantelli iç çamaşırı giymenin hasarları ciddi sağlık meselelerine yol açıyor!
Sağlık Yazıları

Dantelli iç çamaşırı giymenin hasarları ciddi sağlık meselelerine yol açıyor!

Bayanların oldukça fazla seçim ettiği dantelli iç çamaşırlarının ciddi sağlık meselelerine yol açtığını öğreniyor muydunuz? Evet yanlış dinlemediniz! Uzmanlar uyarıyor! Dantelli iç çamaşırları ilgisiz kullanıldığında sağlık meselelerine yol açıyor. Merak edilenleri Dermatolog Ekrem Civaş’tan bildik. 

Kronik cilt farklılıkları kollanan neticeler arasında! 

Hazır giyime özellikle iç çamaşırlara karşı alerji oldukça sık tesadüfülmektedir. Tepkin cilde temasıyla başlar. Genellikle hipersensitivite ve sonrasında kronik cilt farklılıkları kollanan neticelerdir. Araştırmalar yüzde 100 pamuklu mahsullerin yün, naylon ya da fabrikasyon öteki dokulara oranla bedenimizle daha geçimli olduğunu gösteriyor.

Kıl dönmesine neden oluyor

Hammaddenin yanı gizeme çamaşırların boyası, devireme sonrası sabun viraneleri, çamaşırda kullanılan esnek malzeme, yağlar, gresler, pestisitler ya da katran ile kirlenmiş tekstil, beden sıcaklığı ve dar giyim stiliyle birleştiğinde allerji ve kıl dönmesine neden olmaktadırlar. Kıl dönmesi, özellikle bikini bölgesinde kılların sürtünmeye bağlı batıklar geliştirmesi neticeyi oluşur.