Ruh halinize göre spor
Psikoloji

Ruh halinize göre spor

Ruh halini düzenlemek için en verimli usullerden biri egzersiz yapmaktır. Ancak doğru egzersizi yanlış zamanda yapmak ruh sağlığımıza hasar verebilir. İşte fit bir beden ve sağlıklı bir ruha sahip olabilmek için öğrenmeniz gerekenler:

Beyninizi dinlendirmek için
Egzersizler:
Tai chi, pilates, yoga, tırmanma, jogging, bisiklet, yüzme. Bütün konsantrasyon gerektiren her spor dalı beyni yavaşlatmak için uygun bir seçimdir. Bu sporları yaparken ayaklarınızı yere sağlam basın. Özellikle fazla kas eforu kullanmaktan kaçının.

İpucu:
Beyniniz çok yoğun çalışıyorsa, akşamları enerji gerektiren egzersizlerden kaçının, zira uykunuzu kaçırırlar.

Kaygılar ve stresten kurtulmak için
Egzersizler:
Yürüyüş, pinpon, dans, aerobik. Şayet anksiyeteniz olumsuz düşünceler, kendine güvensizlik veya fobiden kaynaklanıyorsa, daha düşük yoğunluğu olan bir egzersizi seçim edin. Adrenalin seviyenizi artırmamaya dikkat edin. Fazla süratli olmayan yürüyüş tansiyonu düşürür, depresyona iyi kazanç. Sarih havada egzersiz yapmak yaratıcı düşünmeyi destekler.

İpucu:
Evhamlı bir ruh hali, motivasyondan yoksundur. Özel bir spor hocası ya da spor dostu konsantre olmanızı sağlayabilir. Ayrıca, egzersizinizi sabah yapmalısınız. Harper’s Bazaar

Enerjinizi artırmak için
Egzersizler:
Yoga, pilates, stretching. Yoga veya pilates tüm bedene kısa süreli enerji veren oksijeni sağlarlar. Esneme egzersizleri de kan dolaşımını süratlendirir.

İpucu:
Her kas grubunu ayrı ayrı çalıştırmak bayanların bedenlerindeki testosteron seviyesini yükseltir. Bu sebeple güçlü kaslara ve libidoya sahip olurlar.

Huzursuz bedeni gevşetmek için
Egzersizler:
Kavga Et sanatları, boks. Tae bo, kickboxing, kavga et sanatları ya da kum torbası kapsayan her çeşit sporu deneyebilirsiniz.

İpucu:
Spor yaparken bağırırsanız, tükettiğiniz enerji ölçüyü çoğalır.

Daha iyi bir uyku için
Egzersizler: Ehemmiyetli
olan tek şey egzersizi ne zaman yaptığınızdır. Uyku problemi yaşıyorsanız, kesinlikle gece uyumadan iki saat evvel egzersiz yapın.

İpucu:
Şayet yoğun çalışıyorsanız, bunu 4 saate çıkarın.