Genel Sağlık

Regl yarıyılında ne yiyelim, ne içelim?

.

.jpg

Bayanları hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan yoran regl yarıyılı günlük yaşamda bazı farklılıklar yapmayı gerektirebilir. Bu farklılıklar regl sancılarını unutturacak kadar ehemmiyetli ve tesirli!

19795.jpg

Magnezyum yetersizliğine karşı süt ve çikolata

Bu yarıyılda hakimiyetsizce artan tatlı yeme isteğini 20 gram bitter çikolatayla giderebilirsiniz. Süt, koyu yeşil sebzeler, muz, avakado, patates, yumurta, ayçiçeği çekirdeği, peynir, fıstık ezmesi, fındık da magnezyum doğrultusundan zengin besinlerdir.

20495.jpg

B6 tüketin

Balık, tavuk, soya mahsulleri, brokoli, muz, havuç, ıspanak ve hububatlarda bolca bulunan B6 vitamini özellikle regl yarıyılının en ehemmiyetli kurtarıcılarındandır.

Ananası unutmayın!

Bu yarıyılda bedeninizde oluşan ve geçici olarak kilo almanıza neden olan ödemleri en süratli biçimde ananas harcayarak atabilirsiniz. Zira ananasın içinde ‘bromelain’ vardır. Günde üç litre su içmeyi de unutmayın.

9060.jpg

Bir hafta evvelinden tuzu kesin

Regl yarıyılında bedenimizde oluşan şişliğin en büyük nedeni tuzdur. Bir hafta evvel tuzu kesersek özellikle karnınızdaki şişliğin eksildiğini göreceksiniz. Günde bir çay kaşığı tuz bünyeniz için yeterlidir. Salataları baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

9056.jpg

İçecekler

Adaçayı ve düşük tansiyon meseleniz yoksa melisa çayı değmeye fazla tepki veren göğüslerinize iyi gelecek. Meme hassasiyetine karşı kola ve kahve yasak.

12246.jpg

Kırmızı et tüketin

Kanama sırasında kaybedilen demiri yine kazanmak için kırmızı et harcamak koşuldur. Bu yarıyılda 90 gram kırmızı et ya da 150 gram tavuk eti ya da balık bu sarihi kapatmak için yeterlidir.

C vitamini demir emilimini süratlendirir. Bu surattan yemeklerinizin yanında portakal suyu, domates suyu, maydanoz harcamanız çok faydalı olacaktır.

Günde bir avuç kuru üzüm de harcayabilirsiniz.

20827.jpg