Yetersiz dişin hasarları çene kemiğinde erimeye yol açıyor!
Sağlık Yazıları

Yetersiz dişin hasarları çene kemiğinde erimeye yol açıyor!

Ağzında yetersiz dişi olanlar dikkat! Uzmanlar uyarıyor! Yetersiz dişler hem bedene hem de öteki dişlere hasar veriyor. Bu sebeple ilgisizlik etmeden diş rehabilitasyonunuzu yaptırmalısınız. Aksi halde hiç beklemediğiniz neticelerle karşılaşabilirsiniz. Peki yetersiz dişin hasarları neler? Tüm merek edilenleri Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Utku Üretürk’ten bildik. İşte yetersiz dişin yol açtığı olumuzluklar… 

ÇİĞNEME İŞLEVİN EKSİLMESİNE YOL AÇIYOR 

Yetersiz diş bölgesinde komşu dişlerin yıkılmasına, karşıt dişlerin yetersiz diş bölgesine uzamasına ve dolayısıyla çiğneme işlevinin eksilmesine neden olmaktadır.

ÖZGÜVENİN EKSİLMESİNE NEDEN OLUYOR 

Yetersiz diş görüntüsü bireyin öncelikle gülüşünü bozarak bireyin özgüveninin eksilmesine, sosyal ilişkilerinde güçlüklere neden olur. Ayrıca dudak ve yanakların çökmesine ve kırışmasına neden olarak yüzde daha yaşlı ve cılız bir görüntü oluşturur.

SAĞLAM DİŞLERİ KAYBETME TEHLİKEYİ ARTIYOR 

Yıkılan ya da uzayan dişlerde paklik ve bakım güçleşeceği için çürük, hassasiyet, diş eti irini sebebiyle ağrı ve öteki dişleri kaybetme tehlikeyi de çoğalmaktadır.

ÇENE EKLEMLERİNDE KİLİTLENMELER OLUŞABİLİR 

 Yetersiz dişler sebebiyle alışılmış çiğneme kumpası da değişir. Sıhhatli bir çiğneme çift taraflı olurken tek taraflı çiğneme ile çene eklemlerinde ağrı, ses, kilitlenmeler oluşabilir.

GASTRİT VE ÜLSER PROBLEMLERİNE YOL AÇIYOR 

Yetersiz diş sebebiyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülmeyen yiyecekler, tam olarak yutulduğunda hazımsızlık, kabarıklık ayrıca gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açabilir.

KİLO ALMAYA NEDEN OLABİLİR 

Yetersiz diş sebebiyle iyi çiğnenmeden yutulan gıdalar kilo alımına neden olabilir