Osteoporozla beslenerek savaşın
Ağrı

Osteoporozla beslenerek savaşın

Kemik erimesini önlemenin yolu da beslenme. Her hastalığın tetikçisi yanlış beslenme iken kemik erimesi de dâhil her hastalığın gözetici de doğru beslenme.

Diyetisyen Neslihan Aktepe, kemik erimesi ve beslenme ilişkisi mevzusunda açıklamalarda bulunuyor.

Osteoporoz, kelime anlamı “kemik erimesidir“. Bayanlarda menopoz yarıyılında, östrojen eksilmesiyle birlikte kemiklerden kalsiyum çekilmeye başlar. Kalsiyum çekilmesi de kemiklerde D vitamini ve fosfor balansını  negatif doğrultuda etkiler.

Osteoporoz da, vitamin mineral beceriksizliklerini giderebilmek için beslenme biçiminize çok özen göstermeniz gerekmektedir. Hatta  çocukluk çağından itibaren uygun beslenme biçimi ve uygun egzersiz yapmak, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek vitamin ve mineral beceriksizliklerini azaltabilecektir.

Kemik erimesinde beslenme teklifleri;

*D vitamininin en iyi kaynağı güneştir. Güneşin dik geldiği saatlerde kol ve bacaklarımızı açarak 15-20 dakika güneşlenmek yararlı olacaktır. Besinlerde ise en çok yağlı balıklardan somon, peynir ve yumurtada bulunmaktadır.

*Kalsiyumdan yeterli beslenebilmek için kemik erimesinde günlük 1200-1500 mg. harcamak gerekmektedir.

* Kalsiyum tüketiminiz için günlük olarak; peynir + yumurta + süt ve yoğurt + yeşil salata + ham kuruyemişlerin tüketimine özen göstermek gerekmektedir.

*Çinko ve magnezyum da kemik sıhhati için ehemmiyetlidir. Özellikle magnezyum seviyesinin düşük olması, D vitamini seviyesini azaltabilir.

*Gereğinden fazla hayvansal protein almak kemiklerden minerallerin fazla ölçüde atılmasını sağlayabilir. Hayvansal protein tüketiminizi yağsız olarak harcayarak kalp-damar sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

*Fazla kafein tüketimi kemiklerden kalsiyum atımını süratlendirir. Günlük kafein alımını 200mg hatta en fazla 300mg ile sınırlandırabilirsiniz.

*Güçlü kemikler için çocukluktan itibaren kumpaslı egzersiz yapılmalıdır.

*Özellikle spor yaptığınız günlerde yüksek tansiyon rahatsızlığınız yok ise, 1-2 şişe mineralli su harcamanızı öneririm.

*Yaş ve cinsiyete göre, ideal beden ağırlığında olmak, kemik sıhhati açısından ehemmiyetlidir.