Koşmak zinde yakalıyor
Kas - Kemik ve Eklemler

Koşmak zinde yakalıyor

Bedenin tüm iskelet sistemini harekete geçiren koşu, yalnızca iskelet sistemine değil bağışıklık sistemine bile pozitif katkı sağlıyor.

Koşmak, sadece formda kalmanızı ve muhteşem bir bedene kavuşmanızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten, kanserden korunmaya kadar sıhhatinize daha bir hayli fayda katıyor. İşte koşunun bedene yararları ve tesirleri!

Koşmak, bedenin tüm iskelet sistemini harekete geçirir. Kumpaslı ve tempolu koşanlar, kemiklerin kalitesine gözetirler ve osteoporoz tehlikesini uzak yakalıyor, her adımda bedenin kilo vermesini sağlıyor.

Koşmak için fazla enerji gerektiği için, beden bu enerjiyi sağlamak ismine ambarındaki kalorileri tüketiyor. Bir kmde vasati 100 kalori yakılıyor. Olağan bir süratte koşan bir birey, bisiklete binmek, yüzmek veya egzersizden daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. 

Koşarken kalori yakmanın haricinde koşu bittikten sonra da beden enerji kaybetmeye devam ediyor. Bunun nedeni, koşarken beden bol ölçüde oksijen alıyor, bu oksijen bedenin kalori yakma kapasitesini çoğaldırıyor. Metabolizma sürati, bedenin bir günde yaktığı kalori ölçüsünü gösterir. Şayet metabolizma süratiniz çoğalırsa, bedenin kalori yakışı da artıyor.

Koşmak kalbi geliştirir ve güçlendirir. Bu zindelik pompasını zorlamazsanız, olağan olarak gündüzleri 100 bin kere atar. Kalp gece de çalışır ve vardiyasını basitleştirmek sizin elinizdedir. Zira kumpaslı koşarsanız, dinlenme sırasındaki nabzınızı 75′deri 55′ e düşürebilirsiniz. Başka Bir Deyişle, kalbiniz günde 30 bin, senede 10 milyon atış tasarruf eder.

Koşma sayesinde kalbiniz daha ekonomik ve daha uzun vakit çalışır. Ayrıca koşu, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi hastalıklarla da gayret etmede dayanakçı oluyor. Orta tempoda takribî olarak 1 saat koşarsanız saatte 550 kalori kadar yakabilirsiniz. Ayrıca koşu bandından ziyade sarih, pak havada ve sakatlanmaları önlemek emeliyle toprak tabanda koşmanız daha bereketlidir.  

Koşmak kandaki şeker oranını düşürür. Ensülin şekeri adalelere yollayan, yağların da kalçalarda bir araya gelmesine neden olan hormondur. Ayrıca bedende tuz tutarak dokularda su bir araya gelmesine neden olduğu için süngersi bir görünüm oluşturur.

• Koşmak stresi eksiltir ve ferdin kendini iyi ve mutlu sezmesine imkân sağlar.
• Koşmak sıhhatiniz için çok ehemmiyetlidir, nabzınızı kumpaslar, kalp sıhhatiniz için pozitif tesiri vardır.

• Koşmak yağ yakımını süratlendirir, kilo vermenizi sağlar.

• Koşmanın bacakları incelttiği doğrudur ancak bu bölgesel zayıflama demek değildir.

• Koşmak fit olmanızı sağlar, kondisyonunuz çoğalır ve soluğunuz açılır.

Kaynak:DHA